Spis treści:
Mężczyźni, którzy na co dzień borykają się z problemem nadmiernego owłosienia, często nie zadają sobie trudu, by zbadać podłoże tej przypadłości. Tymczasem wyjątkowo ciemne, gęste i mocne włoski pojawiające się na męskich plecach, mogą być oznaką poważnej choroby, a nie tylko wstydliwym problemem estetycznym.
Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia u mężczyzn?
Nadmierne owłosienie u mężczyzn ma zwykle podłoże androgeniczne. Większa ilość testosteronu sprawia, że włosy są ciemniejsze, grubsze, a przez to bardziej widoczne. W wielu przypadkach problem ten jest natomiast uwarunkowany genetyczne. Chorobą tego typu jest przykładowo hipertrichoza, objawiająca się ciemnym, gęstym owłosieniem na niektórych częściach ciała, w tym na klatce piersiowej czy plecach. Nadmierna ilość włosków może być też skutkiem ubocznym złej diety, stosowania sterydów lub niektórych leków.
Powód do wstydu czy atut?
Męskość jest pod pewnymi względami utożsamiana z ilością testosteronu. Mężczyzna z bujnymi włosami na głowie, zadbaną brodą i gęstymi brwiami jest zazwyczaj uważany za bardzo przystojnego. O ile włoski na rękach, nogach czy pod pachami są społecznie akceptowalne, to już owłosienie na plecach czy klatce piersiowej niekoniecznie. Wiele osób, a zwłaszcza płeć piękna może to uznawać za bardzo nieestetyczne, a nawet niehigieniczne. Mężczyzna, który traktuje swoje nadmierne owłosienie jako kompleks, zapewne będzie unikał publicznego odsłaniania ciała, a w konsekwencji zrezygnuje z rozrywek takich jak wyjście z przyjaciółmi na basen czy wakacyjny wyjazd nad jezioro.
Chociaż mężczyźni uparcie unikają nawet słowa „depilacja”, pozbycie się zbędnego owłosienia nie jest żadnym powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie może uwolnić od kompleksów i podnieść poziom pewności siebie.
Jak podjeść do tematu depilacji pleców?
Problem nadmiernego owłosienia należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem. Jeżeli badania wykażą, że stoi za nim choroba genetyczna lub endokrynologiczna, należy podjąć odpowiednie leczenie, a dopiero później zająć się objawami zewnętrznymi. Jeżeli natomiast upewnimy się, że nie mamy do czynienia z żadną przypadłością zdrowotną, możemy pomyśleć o sposobie pozbycia się zbędnego owłosienia.
W tym przypadku warto wybrać metodę, która będzie skuteczna i zagwarantuje długotrwałe rezultaty. Depilacja woskiem lub pastą cukrową to podstawowe zabiegi dostępne w renomowanych gabinetach kosmetycznych. Wyrywanie wosków jest jednak dosyć bolesne, może powodować ich wrastanie, liczne podrażnienia, a efekt utrzymuje się zwykle tylko kilka miesięcy.
W tym przypadku najlepszym wyborem jest więc depilacja laserowa. Męskie włosy na plecach są z reguły ciemne, dlatego ryzyko poparzenia nie występuje, a efekty mogą być widoczne już po pierwszej sesji. Depilacja pleców metodą laserową jest bezbolesna, zapewnia długotrwałe rezultaty, a regularne stosowana może zapewnić gładką skórę na stałe. W przypadku depilacji pleców szczególnie polecany jest laser Vectus, dostępny w najlepszych gabinetach kosmetycznych. Głowica tego urządzenia została pokryta szafirowym szkłem, dlatego w momencie depilacji skóra jest stale chłodzona, a pacjent nie odczuwa bólu ani żadnego dyskomfortu. Laser Vectus został również wyposażony w czytnik Skintel, który bada poziom melaniny w skórze. Dzięki temu długość fali oraz czas naświetlania może być optymalnie dobrany do danego rodzaju owłosienia i typu skóry. W przypadku lasera Vectus ryzyko poparzenia skóry jest więc całkowicie wyeliminowane. W przeciwieństwie do wyrywania włosków za pomocą wosku czy pasty cukrowej laserowa depilacja pleców zapobiega także ich wrastaniu.
Niezależnie od przyczyny, z problemem nadmiernego owłosienia można skutecznie walczyć. Depilacja pleców nie stanowi bowiem wyzwania dla profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Specjaliści polecają zwłaszcza depilację laserem Vectus, która jest bezpieczna, bezbolesna i daje trwałe rezultaty.