Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Biznes

Zalety oprogramowania chmurowego dla firm

W ostatnich latach technologia oprogramowania chmurowego zyskuje coraz większą popularność. Stopniowo wypiera tradycyjne oprogramowanie instalowane na dyskach twardych komputerów firmowych. Liczne zalety „chmury” powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po dostępne na rynku rozwiązania.

Czym jest chmura?

Chmura internetowa, określana również jako chmura obliczeniowa lub przetwarzanie w chmurze, to sposób gromadzenia i opracowywania danych dzięki usługom dostarczanym najczęściej przez podmiot zewnętrzny. Chodzi tu o serwer i oprogramowanie umożliwiające dostęp do danych i zarządzanie nimi.

Software as service (SaaS)

Wśród rozwiązań chmurowych wyróżniamy też rozwiązania określane z angielskiego jako SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa. Systemy takie umożliwiają przechowywanie danych oraz opracowywanie ich dzięki aplikacjom udostępnianym za pośrednictwem internetu. Instalacja, aktualizacja, konserwacja oraz zarządzanie systemem i oprogramowaniem leży po stronie usługodawcy.

Zabezpieczenie danych w chmurze

Dane i oprogramowanie znajdujące się na komputerze stacjonarnym lub laptopie mogą zostać utracone w wyniku awarii sprzętu, jego kradzieży lub zainfekowania wirusem. W takich przypadkach odzyskanie danych jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Dane przechowywane w chmurze są zabezpieczone przed ich fizyczną utratą. Chociaż istnieje prawdopodobieństwo kradzieży danych, zabezpieczenia serwerów usługodawcy oraz szyfrowanie przesyłanych informacji stoi na zdecydowanie wyższym poziomie niż ma to zazwyczaj miejsce w przypadku zwykłych komputerów firmowych. Posługując się chmurą internetową, wiemy, że bezpieczeństwa naszych danych chronią przeszkoleni w tym celu eksperci.

Mniejsze koszty funkcjonowania firmy

Korzystając z oprogramowania chmurowego, firma rezygnuje z utrzymania własnych serwerów oraz specjalistów dbających o ich poprawne funkcjonowanie. Takie rozwiązanie to również oszczędność czasu, który należałoby poświęcić m.in. na instalację i aktualizację oprogramowania oraz konserwację serwerów i systemu. Usługę SaaS można również wdrożyć o wiele szybciej i taniej niż tradycyjne oprogramowanie instalowane na infrastrukturze należącej do firmy.

Dostępność danych

Wszelkie dane przechowywane są na serwerze usługodawcy, a klient w dowolnym miejscu i czasie może uzyskać do nich dostęp za pomocą internetu.

Rozwiązanie dla wielu branż

Oprogramowanie chmurowe SaaS wykorzystywane jest w różnych branżach takich jak np. sklepy internetowe, portale aukcyjne, bankowość elektroniczna, księgowość. Udostępnia również bardziej uniwersalne programy wspomagające zarządzanie firmą jak arkusze kalkulacyjne, narzędzia biurowe, CMR do zarządzania relacjami z klientami czy systemy ułatwiające pracę działu HR. To tylko przykłady, bo liczba programów udostępnianych jako SaaS w różnych branżach już teraz jest ogromna.

Doskonałym przykładem takiego oprogramowania są aplikacje FlexiSolutions oferujące możliwość usprawnienia pracy księgowych, kadrowych czy pracowników działu HR. Oprogramowanie oferowane przez FlexiSolutions ułatwi wiele procesów w firmie, np. procedurę zamknięcia miesiąca, przygotowanie raportów czy uzgadnianie sald kont bankowych. Jego wykorzystanie znacznie przyspieszy całą procedurę i wyeliminuje ryzyko popełnienia błędów ludzkich.

Stały rozwój i wprowadzanie nowych programów funkcjonujących w chmurze powoduje, że znajdują one kolejnych zwolenników. Ze względu na dużą elastyczność, łatwy dostęp do danych i możliwość jednoczesnej pracy wielu osób nad tym samym projektem rozwiązania chmurowe mogą w krótkim czasie zastąpić tradycyjne programy biurowe.

Powiązane wpisy

Jak zadbać o wentylację w kuchni restauracyjnej?

admin

Wpis dłużnika do BIG – jak wygląda procedura?

admin

Dlaczego warto zachować dobre relacje z poprzednią firmą?

admin