Spis treści:
Codzienne funkcjonowanie dowolnej kliniki medycznej nie byłoby możliwe bez szybkiej i skutecznej sterylizacji sprzętu oraz narzędzi. Urządzenia sterylizujące są zazwyczaj wykorzystywane nawet kilka razy dziennie, więc każdy zakup warto dobrze przemyśleć. Rozwój techniki pozwolił na poszerzenie oferty rynkowej o sterylizatory medyczne bardzo wielu typów.
Sterylizatory do gabinetu
Największym zaufaniem i popularnością cieszą się sterylizatory ciśnieniowe. Środkiem sterylizującym w nich wykorzystywanym jest para wodna pod wysokim ciśnieniem (zazwyczaj 2,1 bara), która pozwala uzyskać jałowość narzędzi już w temperaturze 121°C. Na takiej zasadzie funkcjonuje autoklaw próżniowy oraz sterylizator grawitacyjny. Urządzenia te są bardzo łatwe w użytkowaniu oraz bezpieczne i proste w konserwacji.
Sterylizatory medyczne to zakup na wiele lat, gdyż zasada ich działania opiera się na podstawowych prawach fizyki. Warunki panujące wewnątrz urządzenia w trakcie jego pracy uniemożliwiają przeżycie nie tylko bakteriom i grzybom, ale także odporniejszym od nich wirusom, prątkom czy sporom. Pozytywny wynik potwierdzają paski indykatorowe oraz test Sporal. Sterylizator grawitacyjny produkowany jest w wielu wariantach pojemnościowych, dzięki czemu będzie odpowiedni zarówno dla małego gabinetu weterynaryjnego, jak i dużej kliniki stomatologicznej. Cykl sterylizacyjny trwa zazwyczaj niewiele ponad godzinę (włącznie z osuszaniem pakietów).
Sterylizacja narzędzi specjalnych
Mimo, że sterylizatory typu B (próżniowe) są bardzo popularne, nie umożliwiają wyjałowienia każdego narzędzia. Obecna w procesie sterylizacji para wodna może zniszczyć niektóre tworzywa lub powodować ich korozję. W takim przypadku polecany jest sterylizator na suche powietrze. Jego działanie opiera się na obiegu gorącego powietrza pod zwiększonym ciśnieniem, jednak bez udziału wody. Dzięki temu nie tylko poszerza się zakres możliwych narzędzi poddawanych takiej obróbce, ale nie ma też konieczności ich suszenia. Ponadto wkłady po ostudzeniu są gotowe do użycia. Ma to szczególne znaczenie w medycynie, gdyż środowisko wodne stwarza doskonałe warunki do rozwoju mikrobów. Niedokładnie wysuszone wkłady mają więc o wiele krótszy okres przydatności do użycia. Sterylizator suchy to dobre rozwiązanie dla szpitali i dużych klinik, gdyż proces sterylizacji trwa niestety dłużej, przez co nie ma możliwości kilkukrotnego użycia danego narzędzia w ciągu dnia. Z pewnością jednak jest on bezpieczniejszy dla tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki. Przedłuża też żywotność narzędzi stalowych.
Puszki sterylizacyjne
Sterylizator na suche powietrze posiada jeszcze jedną, szczególnie przydatną podczas zabiegów właściwość. Mianowicie można w jego komorze umieścić i poddać procesowi wyjaławiania specjalne puszki sterylizacyjne. Są to zazwyczaj metalowe kasety, do których wkłada się komplet potrzebnych do danego zabiegu narzędzi, bez konieczności pakietowania ich. Większość takich puszek nie posiada otworów, umożliwiających swobodny przepływ pary wodnej, przez co nie nadają się do autoklawów próżniowych i grawitacyjnych. Sterylizator suchy świetnie radzi sobie z wyjałowieniem narzędzi wewnątrz puszki sterylizacyjnej, gdyż ze względu na brak czynnika penetracyjnego, powietrze wewnątrz puszki również się nagrzewa. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w przypadku zabiegów dermatologicznych, implantologicznych czy ortodontycznych. Ponadto oszczędza czas i nie wymaga użycia taśm sterylizacyjnych.
Niezależnie od wybranego modelu sterylizatora, najważniejsze jest jego dopasowanie do charakteru działalności danej przychodni. Odpowiedni sprzęt będzie nam służył przez lata, usprawniając codzienną pracę. Należy podkreślić, iż nowoczesne autoklawy są niewielkie, szybkie i niezawodne.