Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Zdrowie

Estetyczny aparat ortodontyczny

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjenci często obawiają się o estetyczne aspekty zastosowania takiej korekcji. Kompleksem przestaje być krzywy zgryz, a staje się nim widoczność aparatu oraz możliwość powstawania odwapnień na powierzchni szkliwa. Współczesna ortodoncja jest jednak w stanie zaoferować pacjentom coraz więcej rozwiązań korygujących wady, które nie będą jednocześnie przykuwały wzroku do elementów aparatu.

Kto powinien nosić aparat ortodontyczny?

Leczenie wad zgryzu można z reguły rozpocząć już po wyrżnięciu się wszystkich zębów stałych, co zazwyczaj ma miejsce u dzieci po 12. roku życia. Stomatolog-ortodonta zaproponuje rozwiązanie dostosowane do konkretnego przypadku, uwzględniając rodzaj i zaawansowanie niedoskonałości uzębienia oraz oczekiwania pacjenta wobec rezultatów i wygody leczenia. Leczenie ortodontyczne powinno być wdrażane nie tylko w celu poprawy wyglądu, ale też jako element profilaktyki chorób jamy ustnej – krzywy zgryz predysponuje do próchnicy, ubytków szkliwa i rozmaitych infekcji. Coraz więcej osób decyduje się więc na aparat ortodontyczny, aby uzyskać poprawę wymowy lub delikatną korekcję kształtu twarzy.

Czas trwania leczenia jest kwestią indywidualną, jednak przyjmuje się, że stały aparat ortodontyczny zakładany jest na ok. 2-3 lata. Zależnie od gabinetu, zastosowanych materiałów i doświadczenia stomatologa, decyzja o założeniu standardowego stałego aparatu wiąże się z wydatkiem rzędu przynajmniej 2000 zł.

Dla kogo aparat lingwalny?

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą nosić aparatu po wargowej stronie uzębienia. W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu, zamki aparatu językowego mocuje się po wewnętrznej stronie jamy ustnej, uzyskując równie dobre rezultaty korekcji. Jego elementy są wykonywane na zamówienie przez specjalistyczne pracownie stomatologiczne, a każdy aparat lingwalny zostaje zaprojektowany na potrzeby konkretnego pacjenta. Tak dokładne dostosowanie do uzębienia pozwala na skrócenie trwania leczenia ortodontycznego.

Zalety korzystania z aparatu językowego dostrzegą także osoby, którym klasyczny aparat utrudnia dbanie o higienę jamy ustnej. Niedostateczne szczotkowanie zębów często powoduje bowiem powstawanie nieestetycznych białych odwapnień. Aparat lingwalny pozwala uniknąć tego rodzaju niedoskonałości, ponieważ nie ogranicza możliwości doczyszczenia szkliwa na wargowej powierzchni zębów. Przebarwienia po wewnętrznej stronie powstają rzadziej, gdyż szkliwo w tym miejscu jest bardziej wytrzymałe, a także odporne na próchnicę. Z tego powodu aparat lingwalny dobrze sprawdzi się szczególnie u dzieci i nastolatków.

Aparat mocowany po stronie językowej pozwala również uniknąć zauważalnego powiększenia ust, co jest częstym niepożądanym efektem stosowania tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Pacjent decydujący się na aparat lingwalny nie musi obawiać się także o pogorszenie wymowy, ponieważ pomimo mocowania po stronie językowej dykcja wcale nie zostaje upośledzona.

Koszt takiego niewidocznego od zewnątrz aparatu przewyższa jednak cenę tradycyjnego leczenia. W tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu 5000 zł za wykonanie i założenie aparatu (plus koszty wizyt kontrolnych i ewentualnych poprawek).

Jak podjąć decyzję?

Nowoczesna ortodoncja łączy bezpieczeństwo ze skutecznością, a może być dodatkowo dyskretna. Pacjent zdecydowany na leczenie ortodontyczne powinien rozważyć swoje priorytety i ocenić, jak ważny jest dla niego wygląd uzębienia i czas potrzebny do osiągnięcia korekcji wady zgryzu. Konieczna jest zatem szczera rozmowa z wykwalifikowanym stomatologiem, który omówi korzyści płynące z różnych sposób leczenia i pomoże dobrać idealny aparat.

Powiązane wpisy

Operacja wrastających paznokci – jakie są metody i kiedy warto się na nią zdecydować?

admin

Dlaczego powinno się lakować zęby mleczne? Poznaj korzyści.

admin

Z chrapaniem do dentysty? Jak wygląda leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym?

admin