Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Zdrowie

Z chrapaniem do dentysty? Jak wygląda leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym?

Choć wiele osób bagatelizuje ten problem, chrapanie może być poważnym problemem powodującym nieprzyjemne skutki zdrowotne. Ma ono niekorzystny wpływ na sen, niekiedy prowadzi do bezdechu, niedotlenienia, ciągłego przemęczenia oraz problemów z nadciśnieniem. Okazuje się, że w przypadku pojawienia się chrapania, można się udać na leczenie do lekarza stomatologa, który skorzysta z odpowiedniej metody.

Chrapanie a jakość snu

Człowiek przeznacza na sen około 30% swojego życia. Dzięki odpowiedniej dawce snu wysokiej jakości, ludzki organizm regeneruje się po trudach dnia i nabiera sił. Długość snu jest uzależniona od wieku, trybu życia osoby śpiącej i od samej jakości snu. Jeśli nie jest on niczym zakłócany, wówczas wystarczy, aby trwał od 7 do 9 godzin. Jednym z najpopularniejszych problemów związanych ze snem jest chrapanie. Cierpi na nie około 80% mężczyzn i 40% kobiet na świecie. Aby dowiedzieć się jak wygląda leczenie chrapania, należy najpierw dowiedzieć się czym dokładnie jest to zaburzenie.

Chrapanie – skąd się bierze?

Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym. Zwykle dotyczy osób, które śpią na wznak. W takiej pozycji otwierają się usta i zapada się język, więc przestrzeń gardła jest znacznie zwężona. Powietrze ma trudności z przedostaniem się do płuc (chrapanie najczęściej pojawia się podczas wdechu, ale możliwe jest również w trakcie wydechu) – zwiotczałe tkanki podniebienia miękkiego zaczynają wtedy drgać, czemu towarzyszą charakterystyczne dźwięki.

Na chrapanie narażone są bardziej osoby, które przed snem spożywały alkohol, są otyłe, mają powiększone migdałki czy też zatkany nos. Chrapanie może też powodować groźny bezdech senny, czyli okresy spłycenia lub braku oddechu trwające ponad 10 sekund. Bezdech jest groźny, ponieważ prowadzi do niedotlenienia, przyspieszenia akcji serca czy też wzrostu ciśnienia.

Leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym

Kiedy myślimy o leczeniu chrapania, najczęściej na myśl przychodzi nam wizyta u specjalisty z zakresu laryngologii. Dolegliwość ta może być bowiem spowodowana krzywą przegrodą nosową lub przerostem migdałków. Niewiele osób wie o tym, że pomoc w przypadku chrapania można uzyskać również w gabinecie stomatologicznym. Sposób leczenia poprzedzony jest odpowiednią diagnostyką. Przeprowadza się badania oceniające pozycję żuchwy i języka, głębokość zgryzu, rozmiar łuków zębowych. Sprawdzana jest również drożność nosa, wielkość migdałków i języczka.

Metoda leczenia chrapania uzależniona jest od stopnia nasilenia tej dolegliwości. Jeśli mamy do czynienia z łagodną lub średnio zaawansowaną postacią chrapania, wówczas leczenie polega na stosowaniu specjalnego aparatu dentystycznego, który jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Konstrukcja i działanie tego aparatu są niezwykle proste. Dzięki niemu żuchwa i język w trakcie snu są utrzymywane z przodu, a to z kolei sprawia, że drogi oddechowe są poszerzone, więc pacjent może oddychać swobodnie. Stomatolog może zastosować aparat typu retainer chroniący przed cofaniem się języka lub szynę protruzyjną, która utrzymuje odpowiednią pozycję żuchwy i języka. Jeśli pacjent ma jakieś choroby przyzębia lub posiada mniej niż 10 własnych zębów (5 na szczęce górnej i 5 na dolnej), wówczas korzystanie z aparatu jest niemożliwe.

Inne metody leczenia chrapania

Oprócz metod stomatologicznych leczenie chrapania jest możliwe poprzez stosowania specjalnych poduszek, materaców czy też kropli. W bardzo trudnych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest specjalistyczny aparat i maska, które umożliwiają wtłaczanie powietrza w czasie snu. Istnieje też metoda chirurgiczna leczenia chrapania, która wykorzystuje technologię chirurgii radiofalowej.

Powiązane wpisy

Żele intymne i lubrykanty – dlaczego warto je wykorzystywać podczas stosunku?

admin

Proteza tymczasowa uda lub podudzia – właściwości i zastosowanie

admin

Coach zdrowia – perspektywy na rynku pracy

admin