Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Zdrowie

Zdrowie bez wychodzenia z domu: E-zwolnienie lekarskie jako nowość w systemie ochrony zdrowia

Jednym z przywilejów każdego pracownika jest możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia choroby, która uniemożliwia stawienie się w pracy, utrudnia funkcjonowanie, lub jest chorobą zakaźną. Zwolnienie lekarskie uprawnia do uzyskania świadczenia chorobowego, które jest rekompensata za czasową utratę możliwości zarobkowania ze względu na chorobę, oraz świadczeń pielęgnacyjnych. Jest także zabezpieczeniem dla pracownika przed utratą pracy na skutek nieobecności, która w innym przypadku mogłaby zostać zinterpretowana jako porzucenia obowiązków.

Do niedawna przepisy krajowego kodeksu pracy informowały, że druk L4 musi być dostarczony do pracodawcy w wersji papierowej, a samo zwolnienie można było otrzymać tylko podczas osobistej wizyty w placówce medycznej podczas porady lekarskiej. Jak obecnie wyglądają zwolnienia lekarskie? W jaki sposób można uzyskać L4? Czy nadal trzeba papierowe zwolnienie dostarczyć do zakładu pracy?

Ewolucja zwolnień lekarskich

Papierowe zwolnienia funkcjonowały przez lata. Niezmiennie wizyta w placówce medycznej kończyła się uzyskaniem dokumentu stanowiącego podstawę do zwolnienia. Taki dokument trzeba było dostarczyć do zakładu pracy, w przeciwnym wypadku zwolnienie nie było uprawnione. Rozwój technologii umożliwił zdigitalizowanie zwolnień lekarskich. Obecnie podczas konsultacji z lekarzem e-zwolnienie, czyli takie, które wystawiane jest w formie elektronicznej. Trafia ono do systemu informatycznego, do którego ma dostęp dział kadr każdego pracodawcy, a tym samym zwolnienie w formie papierowej nie musi zostać dostarczone do pracodawcy. E-zwolnienie jest natychmiastowo dostępne do wglądu. W zależności od polityki firmy dobrze widziane jest poinformowanie pracodawcy o zwolnieniu, jednak wystarczy taką informację przekazać w formie mailowej lub telefonicznie.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie można uzyskać podczas tradycyjnej wizyty u lekarza. Innym sposobem na otrzymanie zwolnienia lekarskiego jest teleporada z lekarzem prowadzącym, który również na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego na odległość może wdrożyć podstawowe leczenie i wystawić zwolnienie, które zapewni pacjentowi szybszą rekonwalescencję. Kolejną metodą są zwolnienia online. Jak to działa? Niektóre kliniki oraz licencjonowane serwisy internetowe oferują dostęp do lekarzy internistów, którzy mogą online przeprowadzić wywiad medyczny oraz wystawić zgodnie z prawem, legalne zwolnienie lekarskie. Podgląd zwolnień lekarskich wystawianych online dostępny jest z pozycji internetowego konta pacjenta. W systemie IKP (Internetowe Konto Pacjenta) są one zazwyczaj widoczne po 1 do 2 dni od momentu wystawienia.

Rozwój nowoczesnych technologii ułatwia i skraca drogę do uzyskania podstawowego wsparcia w zakresie opieki zdrowotnej. Dzięki dostępowi do porad online możliwe jest obecnie uzyskanie konsultacji lekarskiej, recepty oraz zwolnienia lekarskiego bez konieczności wychodzenia z domu i bez stania w długich kolejkach do gabinetu lekarskiego.

Powiązane wpisy

Aparat słuchowy a komunikacja w czasach pandemii – porady protetyka słuchu

admin

Yerba mate – co to jest i jak powstaje?

admin

Czym różnią się uzależnienia od substancji psychoaktywnych od uzależnień behawioralnych

admin