Spis treści:
Wiosna to fantastyczny okres, by odnowić meble. Nie tylko te stare i zakurzone z piwnicy, ale również te, z których korzystamy na co dzień, a ich wygląd nam spowszedniał. Lubisz prace renowacyjne? Chcesz odnowić nieużywane drewniane sprzęty, aby wyglądały jak nowe? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z pytań twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie.
Jakich narzędzi będziesz potrzebować do renowacji mebli?
Większość narzędzi niezbędnych do renowacji mebli znajdziesz w domowej skrzynce narzędziowej. Jeśli jednak nie posiadasz któregoś z wymienionych poniżej narzędzi, nie martw się – bez problemu znajdziesz je w najbliższym markecie budowlanym.
Nieodzownymi narzędziami do renowacji mebli są:
- młotek, niezbędny do wybijania i przybijania elementów złącznych;
- śrubokręt, wykorzystywany do usuwania wkrętów, ale również przykręcania elementów złącznych;
- obcęgi lub kombinerki, przydatne przy wyciąganiu gwoździ;
- piłka ręczna, potrzebna przy odcinaniu drewnianych fragmentów;
- zacisk, używany do utrzymania obrabianego elementu w jednej pozycji;
- dłuto oraz pilnik, przydatne przy zdzieraniu powłok i grubszych warstw farby;
- kątownik;
- papier ścierny;
- pędzel.
Niezbędne okażą się również elementy złączne, jak śruby i wkręty, które wykorzystasz do budowy i skręcenia mebli. Warto zwrócić uwagę, by wybierane śruby i wkręty były jak najwyższej jakości. Muszą być one odporne na codzienne użytkowanie oraz upływ czasu. Używane przy renowacji mebli elementy złączne powinny być ocynkowane i odporne na korozję. Wytrzymałe materiały, z których są produkowane, są gwarancją ich niezawodności oraz długowieczności.
Które elementy złączne okażą się najbardziej przydatne przy renowacji mebli?
Wkręty ciesielskie są jednym z najbardziej popularnych połączeń rodzaju drewno-drewno.
Najpopularniejsze wkręty ciesielskie o łbie stożkowym oraz talerzykowym. Pierwsze wykorzystywane są przy montażu warstw wykończeniowych, gdy zależy nam na uzyskaniu płaskiej powierzchni. Warto z nich skorzystać przy mocowaniu zawiasów czy skręcaniu desek. Talerzykowe zaś mają lepszą nośność i sprawdzają się w miejscach niewidocznych.
Podkładki do śrub i nakrętekto drobne elementy wykorzystywane przy montażu mebli. Podkładki umieszczane są pod łbem śruby i pozwalają na ochronę podłoża oraz materiału przed zniszczeniem podczas wkręcania śruby.
Śruba z łbem grzybkowym znajduje zastosowanie przy mocowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych. Przy jej pomocyz łatwością można przymocować drewnianą listwę czy okucie.
Wkręty do drewna wykonane są z materiałów drewnopochodnych i mają specyficzną budowę – skok gwintu jest wysoki, a gwint głęboki. Dzięki takiej budowie wkręty do drewna wkręca się łatwiej w miękkie i grube materiały, a mocowanie jest trwałe.
Wkręty do drewna z zakończeniem ostrosłupowympozwalają na wkręcanie w miękkie drewno bez uprzedniego nawiercania. Wkrętem z ostrym zakończeniem jest konfirmat, wykorzystywany w przemyśle meblarskim.
W marketach budowlanych znajdziemy jednak o wiele więcej rodzajów śrub i wkrętów. Te najpopularniejsze to śruby z łbem sześciokątnym, czworokątnym, trójkątnym, kulistym, młoteczkowym i walcowym. Jeśli macie wątpliwości, warto poprosić pracownika sklepu o fachową poradę.
Podsumowanie
Nie ma co zwlekać z renowacją mebli. Większość narzędzi niezbędnych do ich odnowienia znajdziecie w domowym kufrze, a potrzebne elementy złączne możecie kupić w markecie budowlanym lub zamówić przez Internet z dostawą do domu. Jeśli potrzebujecie wsparcia w wyborze odpowiednich narzędzi, nie wahajcie się poprosić o pomoc pracownika sklepu, który dysponuje szeroką wiedzą na ten temat. Wartościowe wskazówki znajdziecie również w Internecie.