Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Dom

Altanka czy pawilon ogrodowy – co wybrać?

Bywają miejscem relaksu lub hucznej imprezy. Stanowią ozdobę ogrodu lub praktyczne schronienie przed deszczem. Ogrodowe konstrukcje zewnętrzne dzięki swojej funkcjonalności stanowią nieodłączny element krajobrazu nie tylko w parkach, ale również na prywatnych posesjach. Choć producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej nowatorskich projektów, na pierwszy plan wysuwają się dwa rodzaje konstrukcji – altany i pawilony ogrodowe. Stojąc przed wyborem najbardziej odpowiedniego rozwiązania warto poznać specyfikację obu tych produktów.

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa jest z reguły lekką konstrukcją, która składa się z dachu, słupów w narożnikach, ścianek, a opcjonalnie także podłogi. Niektóre, minimalistyczne modele nie posiadają ścian. Altana ogrodowa to idealne miejsce na rekreację podczas ładnej pogody. Ścianki w postaci kratownicy można z powodzeniem obsadzić roślinami pnącymi takimi jak winobluszcz czy wiciokrzew. Altana może być również wyposażona w przeszklone ściany lub składane drzwi, które w razie potrzeby będą stanowić ochronę przed wiatrem lub deszczem. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i kształtu ośmiokąta, konstrukcje te są w stanie pomieścić nawet do 15 osób. Altany ogrodowe są najczęściej bardzo odporne na duże amplitudy temperatur i porywiste wiatry. Decydując się na altanę warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie trwałe, gdyż konstrukcja ze względu na swoje rozmiary i wagę, jest na stałe przytwierdzana do podłoża, na którym się znajduje.

Pawilon ogrodowy

Pawilony ogrodowe przypominają nieco altany, ale ich konstrukcja sprawia wrażenie zdecydowanie lżejszej. Wynika to z reguły ze stelażowego szkieletu oraz przewiewnej tkaniny, która w pawilonie jest rozwieszona na karniszach. Zasłony tego typu mogą być zbierane np. w kiść przy belkach lub też zwisać swobodnie tworząc coś na kształt ruchomych ścian. Materiał, z którego wykonuje się stelaże to z kolei aluminium, metal powlekany tworzywem lub różnorodne kompozyty. Wszystkie są wytrzymałe na zużycie i odporne na rdzewienie. Wygląd pawilonu zależy przede wszystkim od stylu, w jakim utrzymana jest cała konstrukcja. W ofercie dostępne są modele wykonane na planie prostokąta, kwadratu, koła lub wieloboku. Mogą mieć praktycznie dowolny kolor oraz wielkość – od najpopularniejszej 3×3 m, aż do konstrukcji o wymiarach 6×12 m. Rewelacyjnie komponują się z naturalnym otoczeniem i pasują do ogrodu utrzymanego w każdym stylu.

Pawilony ogrodowe stosunkowo często instalowane są w pobliżu basenów lub w okolicach plaży, niemniej jednak świetnie sprawdzają się również w przydomowych ogródkach lub na działkach. Duża funkcjonalność pawilonów ogrodowych wynika głównie z ich prostego montażu i szybkiego demontażu.

Pawilon czy altana?

Zarówno altana, jak i pawilon to konstrukcje, które posłużą do odpoczynku, spożywania posiłków w rodzinnym gronie, a także do organizacji imprez plenerowych. Rozwiązania te, choć z pozoru podobne, różnią się między sobą jakością wykonania, czasem montażu, a nawet realną funkcjonalnością.

Pawilon ogrodowy z reguły uważany jest za nieco bardziej prowizoryczny niż altana. Jednak prostota jego montażu i demontażu oraz duża mobilność pozwalają na instalację konstrukcji nie tylko w ogrodzie, ale również na piknikach poza domem czy nawet podczas łowienia ryb. Pawilon jest więc bardzo dobrym sposobem na urządzenie przytulnego kącika rekreacyjnego na działce albo w ogrodzie i to bez dużych nakładów finansowych.

Powiązane wpisy

Lipiec, czyli intensywne podlewanie warzyw w przydomowej uprawie

admin

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

admin

Jak szyć ręcznie? – wskazówki dla początkujących

admin