Spis treści:
Pogotowie weterynaryjne to instytucja, która zajmuje się niesieniem pomocy medycznej zwierzętom w nagłych przypadkach. Pogotowie weterynaryjne, podobnie jak inne służby alarmowe przeznaczone dla ludzi, posiada indywidualny numer alarmowy – 983. Lekarze weterynarii pracujący w pogotowiu dla zwierząt świadczą usługi przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomagają zarówno zwierzętom domowym – psom, kotom czy królikom, gospodarskim – krowom, koniom, świniom, jak i dzikim, takim jak sarny, dziki czy różnego rodzaju ptactwo.
Kiedy konieczne będzie wezwanie pogotowia weterynaryjnego?
Zwierzęta często ulegają różnym wypadkom czy zapadają na schorzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Głównym zajęciem pogotowia weterynaryjnego jest ratowanie zwierząt poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Bardzo często pod opieką pogotowia znajdują się również żyjątka, które zachorowały nagle i niespodziewanie.
Potrącenia zwierząt
Potrącenia zwierząt są bardzo częstym zjawiskiem zarówno w miastach, jak i na terenach niezabudowanych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie lasu czy łąki. Obowiązkiem sprawcy każdego potrącenia jest udzielenie pomocy poszkodowanemu zwierzęciu. Niedochowanie tej powinności może skutkować mandatem w kwocie maksymalnej 5000 zł lub karą aresztu.
W sytuacji, gdy jesteśmy sprawcą lub świadkiem wypadku, powinniśmy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby. Możemy skontaktować się z lokalną lecznicą, wybrać ogólny numer alarmowy lub zadzwonić bezpośrednio na pogotowie weterynaryjne. Jeżeli istnieje taka możliwość, powinniśmy samodzielnie przetransportować ranne zwierzę do kliniki weterynaryjnej. Musimy jednak zachować wszelkie środki ostrożności, gdyż zwierzę będące w szoku powypadkowym, może zachowywać się agresywnie. W przypadku, gdy gabaryty, stan lub zachowanie żyjątka uniemożliwiają jego transport, powinniśmy poczekać na przyjazd pogotowia weterynaryjnego.
Przybyły lekarz weterynarii na miejscu zbada i oceni stan zwierzęcia. Jeżeli powstałe obrażenia okażą się bardzo poważne, być może konieczne będzie jego uśpienie. W innym przypadku weterynarz po podaniu odpowiednich środków uspokajających lub przeciwbólowych, przetransportuje zwierzę do lecznicy lub kliniki weterynaryjnej.
Prawdopodobnie zostaniemy obciążeni obowiązkiem pokrycia kosztów udzielenia pomocy przez pogotowie weterynaryjne. W przypadku zwierząt dzikich czy bezpańskich pomoc tego rodzaju bardzo często udzielana jest jednak bezpłatnie.
Nagłe zachorowania
Wezwanie pogotowia ratunkowego może okazać się konieczne w przypadku nagłego zachorowania zwierzęcia. Często jego wielkość i waga nie pozwalają na samodzielny transport, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z cierpiącym i agresywnym stworzeniem. Lekarz wezwany pod wskazany adres udzieli możliwej niezbędnej pomocy, która pozwoli wrócić zwierzęciu do zdrowia.
W razie potrzeby pogotowie weterynaryjne dysponuje dużymi samochodami wyposażonymi w specjalistyczne klatki. W ten sposób można bezpiecznie przetransportować zwierzę do lecznicy weterynaryjnej lub kliniki weterynaryjnej w celu kompleksowej diagnostyki i leczenia.
Każdy kierowca oraz każdy właściciel zwierzęcia, powinien mieć zawsze pod ręką numer pogotowia weterynaryjnego lub kontakt do sprawdzonej lecznicy. Nigdy nie wiadomo, kiedy pomoc lekarza weterynarii będzie konieczna, aby uratować życie lub zdrowie zwierzęcia.