Spis treści:
Spędzając czas z naszym czworonogiem na miłym spacerze w lesie lub parku, warto pamiętać, że są to główne obszary występowania kleszczy. Również przydomowy ogród może okazać się bardzo niebezpieczny. Jako właściciele dowiadujemy się o kleszczu podczas niewinnych zabaw, gdy w trakcie głaskania lub drapania psa, wyczuwamy na jego sierści charakterystyczne zgrubienie. Jak zatem uniknąć konieczności samodzielnego usuwania kleszcza lub odwiedzin, w takich placówkach jak całodobowa klinika weterynaryjna czy lecznica weterynaryjna?
Lepiej zapobiegać
Głównym zagrożeniem dla naszych zwierząt, a tym samym naturalnym środowiskiem życia kleszczy są wysokie trawy. Z tego powodu po wejściu do lasu czy parku warto trzymać się przetartego szlaku i powstrzymać psa przed wchodzeniem w krzaki oraz na zarośnięte polany. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo na własnym podwórku i wykluczyć konieczność wezwania całodobowego weterynarza, należy bezwzględnie zadbać o regularne przycinanie trawnika. Kolejnym sposobem jest nawyk sprawdzania czworonogów po spacerach lub dłuższym pobycie na zewnątrz. W ten sposób można szybko zareagować i uniknąć zarażenia (kleszcze są nosicielami różnych chorób).
Preparaty przeciwkleszczowe
Każda całodobowa klinika weterynaryjna rekomenduje stosowanie specjalnych preparatów odstraszających kleszcze. Niektóre z nich (o silniejszym działaniu), wystarczy stosować raz na kilka tygodni, a inne każdorazowo przed wyjściem na spacer. Największą skuteczność wykazują środki o podwójnym działaniu: odstraszającym i likwidującym zagrożenie. Składnikiem aktywnym jest w tym przypadku permetryna. Kolejnym produktem są szampony, które w składzie posiadają środki eteryczne, ale ich działanie jest krótkotrwałe (kilka dni). Z kolei preparaty spot on czy kropelki do nakładania na skórę, dzięki substancjom chemicznym, fipronilowi i pyriprorowi łączącym się z łojem skóry, zabezpieczają zwierzę nawet na 12 tygodni. W tym przypadku popularne są także szczepionki przeciwkleszczowe oraz specjalne obroże.
Jak w większości przypadków również, jeśli chodzi o ochronę zwierząt przed kleszczami, kluczowa jest prewencja. Zaniedbania po stronie właściciela mogą bowiem prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym kosztownego i czasochłonnego leczenia chorób odkleszczowych przez specjalistę, jakim jest całodobowy weterynarz.