Spis treści:
Intensywnie zielony, gęsty trawnik to najlepsza wizytówka każdego domu. Jednak utrzymanie go w idealnej kondycji wymaga regularnego wykonywania zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przestawiamy pięć sposobów na piękny trawnik.
Wybór miejsca
Pierwszym krokiem przy zakładaniu trawnika jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej sprawdzą się nasłonecznione lub lekko zacienione części działki bądź ogródka. Zbyt mała ilość słońca może bowiem hamować wzrost trawy lub całkowicie go uniemożliwiać. Trawę warto wysiać na glebie, która nie jest ani zbyt sucha, ani zbyt mokra i dobrze trzyma wilgoć.
Wybór właściwej mieszanki
Na rynku dostępne są różne mieszanki traw, a wybór odpowiedniej z nich zależy od przeznaczenia trawnika. Wyłącznie do celów dekoracyjnych idealnie sprawdzają się odmiany dywanowe. W tym przypadku poszczególne źdźbła będą mocne i intensywnie zielone, ale całkowicie nieodporne na deptanie. Do celów rekreacyjnych bardziej odpowiednie będą odmiany sportowe. Najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli przydomowych ogródków są mieszanki uniwersalne, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są również stosunkowo wytrzymałe.
Prawidłowe nawadnianie
Podlewanie trawy za pomocą węża lub konewki to popularne, ale nieefektywne sposoby nawadniania. Podlewanie ręczne wymaga dużej staranności i systematyczności, gdyż nierównomierne rozprowadzanie wody lub niedostateczne czy nadmierne nawadnianie z pewnością wpłynie na kondycję trawnika. Jeśli trawa kiepsko rośnie, na murawie pojawiają się nieestetyczne plamy, mech czy chwasty, być może dobrym rozwiązaniem będzie instalacja zraszaczy. Systemy zraszające składają się z dysz rozpylających, które zasilane są za pomocą rurek. Zwykle są one rozmieszczone pod powierzchnią trawnika w taki sposób, aby cała jego powierzchnia była równomiernie i systematycznie nawadniana. Najbardziej popularne są obecnie zraszacze statyczne i turbinowe. Zraszacz turbinowy posiada obrotową dyszę, dlatego najlepiej sprawdzi się na większych terenach o nieregularnej powierzchni. Z kolei zraszacze statyczne wypuszczają wodę w sposób jednostajny, tylko w jednym kierunku, dlatego najlepiej używać ich na niewielkich i równych trawnikach.
Nawożenie
Trawa potrzebuje również odpowiedniego nawożenia. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki nawozów, które pomagają w tworzeniu gęstego i pięknego trawnika. Ich stosowanie jest konieczne, ponieważ trwa posiada płytkie korzenie i szybko zużywa składniki odżywcze znajdujące się blisko powierzchni ziemi. Nawożenie zalecane jest trzy razy do roku: wiosną zaraz po pierwszym koszeniu, w czerwcu oraz w sierpniu. Przed zastosowaniem nawozu warto wygrabić trawnik, aby spulchnić glebę i ułatwić wnikanie w nią substancji odżywczych. Mieszankę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni trawnika, gdyż nadmierna ilość nawozu w jednym miejscu może prowadzić do wypalenia jej fragmentów.
Częstotliwość koszenia
Częstotliwość koszenia trawy warunkowana jest przede wszystkim jej odmianą, intensywnością nawożenia i podlewania oraz panującą aktualnie porą roku. Zasadniczo zaleca się koszenie trawnika raz na tydzień. Optymalna wysokość wynosi 3-4 cm, a krótsze koszenie może doprowadzić do osłabienia roślin.
Wybór odpowiedniego miejsca i mieszanki nasion, prawidłowe nawadnianie, nawożenie i koszenie to pięć podstawowych kroków przy pielęgnacji przydomowego trawnika. Stosowanie się do tych najważniejszych zasad z pewnością pozwoli uniknąć prostych błędów popełnianych przez początkujących ogrodników. Dzięki temu nasz trawnik będzie gęsty, trwały i soczyście zielony.