Spis treści:
System orynnowania ma za zadanie najskuteczniejsze odprowadzenie wody deszczowej z dachu i to jak najdalej od ścian elewacji. Dlatego każdy element wchodzący w skład systemu rynnowego musi być idealnie dobrany i jeszcze lepiej zamontowany. Aby dobrać prawidłowo system rynnowy to kształtu i powierzchni budynku, należy obliczyć tzw. efektywną powierzchnię dachu, czyli EPD – całkowitą powierzchnię, którą powinno się odwodnić.
Dobór systemu orynnowania a kształt dachu
Stosunkowo najłatwiej jest wybrać system rynnowy oraz dobrać właściwy rozmiar rynien rur spustowych do dach dwuspadowego, natomiast większą trudność sprawi dach wielopołaciowy lub wielopołaciowy z lukarnami. Zwykle w punktach sprzedaży systemów rynnowych znajdują się tabele, wg których można samodzielnie lub z pomocą pracownika obliczyć niezbędne parametry. W obiegu jest też dostępna aplikacja pomocna do wyliczeń. Tabele biorą pod uwagę położenie rur spustowych na skraju ściany albo na jej środku. Jeżeli nie chcemy zamontować rury spustowej na tej samej ścianie, na której zamontowano rynny, powierzchnia dachu powinna zostać pomniejszona o 5% w przypadku, gdy narożnik rynny oddalony jest od rury spustowej o więcej niż 2 m. Gdy narożnik znajduje się w odległości mniejszej niż 2 m, powierzchnię dachu należy pomniejszyć o 10%. Do obliczenia efektywnej powierzchni dachu wystarczy zastosować wzór:
powierzchnia dachu w m2 = (C/2 + B) × długość dachu.
Powierzchnia dachu a rozmiar rynien rur spustowych
Powyższe obliczenia stosuje się wtedy, gdy spadek dachu nie przekracza 50 stopni. W przypadku, gdy nachylenie połaci dachu przekracza tę wartość, EPD równa jest zwykłej powierzchni. Odpływ wody deszczowej jest szczególnie trudny w przypadku dachów wielopołaciowych. Tam należy zamontować 3-4 narożniki rynnowe, ponieważ woda, przepływając przez narożnik spływa rurami spustowymi znacznie wolniej. Dlatego w tych newralgicznych miejscach montuje się rurę spustową. Lej z rurą powinien zostać zamontowany 30-40 cm od narożnika, na większej powierzchni dachu.