Spis treści:
Do niektórych wnętrz bardzo pasują dywany. Jeżeli chcemy, by nasz salon wyglądał elegancko, a sypialnia przytulnie, często decydujemy się właśnie na zakup dywanu. Jednak czasami (np. w trakcie spotkania z przyjaciółmi lub imprez rodzinnych), może dojść do ich zabrudzenia. Może stać się również wtedy, gdy wprowadzimy do domu małego zwierzaka lub, gdy pojawi się dziecko. Jeżeli jesteśmy palaczami również musimy pamiętać o tym, że zapach tytoniu osadza się na dywanach i wnika w ich strukturę, sprawiając, że przebywanie w danym pomieszczeniu będzie niekomfortowe. Nie możemy zapominać również, że często jest on siedliskiem różnego rodzaju roztoczy i może przyczyniać się do nasilania się alergii.
Domowe sposoby na czyszczenie dywanów
W czasopismach czy na tematycznych blogach naleźć można porady dotyczące samodzielnego czyszczenia dywanów. Gospodynie twierdzą, że najlepsze są tzw. domowe sposoby. Do najpopularniejszych zdecydowanie należy tworzenie pasty czyszczącej z wody i sody oczyszczonej lub wody i szarego mydła. Tak stworzoną pastę powinniśmy wetrzeć w zabrudzoną powierzchnię, pozostawić na kilkadziesiąt minut, a następnie przy pomocy suchej ścierki lub ręcznika papierowego zebrać ją z dywanu. Soda oczyszczona neutralizuje zapachy, więc przysłużyć się może do czyszczenia nieestetycznych, schnących plam. Jeżeli zależy nam na pięknym zapachu, do tak przygotowanych past możemy dodać ususzone liście lawendy lub rozmarynu. Usuwanie zapachu z dywanu możliwe jest również dzięki zastosowaniu wody utlenionej. Specyfik obecny w każdym domu, użyty do czyszczenia dywanów, skutecznie usunie z niego brud i nieprzyjemny zapach. Zależnie od specyfiki materiału przed zastosowaniem wody utlenionej warto jednak sprawdzić w mniej widocznym miejscu, jak reaguje ona z naszym dywanem. W ten sposób unikniemy nieestetycznych przebarwień. Usuwanie zapachu z dywanu domowymi sposobami nie zastąpi oczywiście użycia odpowiednich środków chemicznych, ale jeżeli nie chcemy stosować ich na naszym materiale, najpierw warto wypróbować domowe porady.
Najskuteczniejszy sposób na czyszczenie dywanów
Bez wątpienia najskuteczniejszym ze sposobów na zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie dywanów. O ile domowe sposoby pozwalają nam na to, by usunąć widoczną plamę, metody te nie poradzą sobie z mikroorganizmami żyjącymi wewnątrz materiału (np. bakterie, wirusy, pleśnie). Jeżeli jesteśmy przywiązani do naszych dywanów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usługi ozonowania w profesjonalnej pralni. Polega ono na wykorzystaniu gazu ozonu, który wnika w dywany, usuwając z nich wszelkie niezauważalne gołym okiem organizmy. Ozonowanie dywanów jest metodą w pełni bezpieczną i naturalną. Trzeba pamiętać jedynie o odpowiednim natężeniu gazu, w czym specjalizują się osoby wykonujące tego typu zabiegi czyszczące. Proces ozonowania w sposób widoczny odświeża powierzchnię dywanu i usuwa z niej nieprzyjemne zapachy. Dzięki ozonowaniu nie musimy wykorzystywać mało skutecznych domowych sposobów lub wdychać toksycznego zapachu niektórych, silnych środków chemicznych do czyszczenia i prania dywanów.
Każdy, kto decyduje się na zakup dywanu, musi pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. W tym przypadku istnieje wiele możliwości – od czasochłonnych domowych technik, przez stosowanie środków chemicznych, które niekiedy mogą drażnić nas swoim toksycznym zapachem, po zastosowanie innowacyjnego ozonowania. Procedura ta pozwala pozbyć się nieprzyjemnej woni oraz niewidocznych drobnoustrojów z naszego ulubionego dywanu, dlatego jest rekomendowana przez specjalistów.