Spis treści:
Ozonowanie to ekologiczna metoda na przeprowadzenie dezynfekcji bez użycia środków chemicznych. Wykorzystuje się tu ozon, czyli gaz posiadający silne właściwości utleniające. Stosowana jest od dawna choćby w stomatologii czy też do ozonowania wody, ale ostatnie lata spopularyzowały tę metodę do odkażania przestrzeni mieszkalnych czy publicznych, chociaż stosuje się ją również w odkażaniu klimatyzacji czy wnętrza samochodów. Ozonowanie umożliwia odkażenie, odgrzybienie i usunięcie brzydkich zapachów z domu.
Zabieg ozonowania pomieszczeń
Każdy zabieg ozonowania musi składać się z 4 podstawowych etapów:
- właściwego przygotowania wnętrza,
- umiejętnego rozstawienia generatorów ozonu i ich uruchomienia,
- monitorowania przebiegu procesu ozonowania,
- pomiaru stężenia ozonu w pomieszczeniu i przewietrzenia go aż do uzyskania zadowalającego poziomu.
Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?
Ozon w swojej czystej postaci jest gazem o właściwościach drażniących, a nawet toksycznych. Pierwsze objawy wynikające z podrażnienia ozonem o stężeniu powyżej 0,2 mg/m3 to kaszel, drapanie w gardle, senność oraz ból głowy. Jednocześnie ozon wykazuje wysokie właściwości aseptyczne i to dlatego znalazł tyle praktycznych zastosowań.
Oznacza to jednak, że prawidłowo wykonane ozonowanie pomieszczeń wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim każda ekipa wykonująca takie zlecenie musi zacząć swoją pracę od przygotowania samego pomieszczenia i poinformowania domowników o zasadach bezpieczeństwa.
Ponieważ zwykle niemożliwe jest wyprowadzenie jednoczesne wszystkich domowników z mieszkania i elementów wyposażenia, ozonowanie można przeprowadzać w kolejnych pomieszczeniach, a każde z nich należy w miarę możliwości opróżnić. Z danego pokoju należy wynieść rośliny. Następnie pomieszczenie trzeba uszczelnić poprzez zabezpieczenie kratek wentylacyjnych, wszelkich szczelin czy szpar pod drzwiami. Zaleca się zabranie z pomieszczenia wszystkich cennych przedmiotów, np. obrazów, wartościowych dywanów itd. Pozostały w pokoju sprzęt elektroniczny powinien zostać zabezpieczony folią.
Jak przebiega ozonowanie mieszkania?
Ozonowanie mieszkania wykonuje się przy pomocy specjalistycznych generatorów, które zamieniają cząsteczki tlenu w ozon. W procesie ozonowania znaczenie ma właściwe ustawienie stosowanych urządzeń. Generator nie powinien stać na podłodze, ponieważ ozon jest cięższy od powietrza. Dlatego powinno umieszcza się go na podwyższeniu, a do równomiernego rozprowadzenia gazu bardzo często stosuje się dodatkowe wentylatory rozpraszające.
Stężenie ozonu powinno wynosić co najmniej 4,3 mg/m3, a czas ozonowania dla każdego z pomieszczeń to nie mniej niż 1-1,5 h. Wszystkie osoby wykonujące zlecenie powinny mieć na twarzach maski, tak aby nie wdychać gazu. Po zakończeniu ozonowania, powinno się odczekać ok. 0,5 h i dopiero potem wywietrzyć dokładnie pomieszczenie, badając poziom stężenia ozonu. Jeżeli użytkownicy mieszkania mogą opuścić je na dłuższy czas, warto pozostawić nagromadzony ozon na dłużej, nawet na parę godziny i dopiero potem wietrzyć pomieszczenie. Pozostający w mieszkaniu zapach w żaden sposób nie jest toksyczny czy szkodliwy.
Ozonowanie mieszkania nie jest kosztowną usługą, dlatego zawsze warto zatrudnić do niego profesjonalną firmę dysponującą sprawdzonymi urządzeniami do realizacji zlecenia. Dobrze przeprowadzony zabieg pozostaje skuteczny, na długo oczyszczając pomieszczenie z bakterii, roztoczy, wirusów, zarodników pleśni i grzybów.