Spis treści:
W ostatnich latach utrzymywanie roślin w uprawach indoor cieszy się coraz większą popularnością. Samodzielna hodowla warzyw i owoców może dostarczyć nie tylko wysokiej jakości produktów spożywczych, ale również bardzo dużo przyjemności. Uzyskanie pożądanych zbiorów wymaga jednak pracy opartej na rzetelnej wiedzy o potrzebach i fizjologii uprawianych gatunków. Świeżo upieczeni ogrodnicy często zapominają, jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie podziemnych części roślin. Każdy gatunek charakteryzuje się innymi preferencjami środowiskowymi i należy się do nich dostosować, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które muszą być przestrzegane podczas uprawy każdej rośliny.
Dlaczego korzenie są istotne?
Pojęcie fotosyntezy jest powszechnie znane. Proces ten pozwala na odżywianie się rośliny, ale należy podkreślić, że sama fotosynteza nie wystarczy do utrzymania zielonych organizmów przy życiu. Aby w pełni zrozumieć potrzeby pokarmowe roślin, należy poszerzyć wiedzę o ich podziemnych organach. Podstawowe funkcje korzeni są dwie:
- stabilne utrzymywanie rośliny w podłożu
- pobieranie z podłoża wody oraz soli mineralnych.
Ponadto, niektóre gatunki posiadają tak zwane korzenie spichrzowe, które pełnią rolę magazynu substancji odżywczych. Przedstawiając to obrazowo, korzeń to część rośliny którą można określić jako odpowiednik zwierzęcego kręgosłupa i układu pokarmowego. Umożliwia utrzymanie organizmu w pożądanej pozycji oraz jest strukturą pobierającą i rozprowadzającą substancje niezbędne do życia po pozostałych tkankach. Jego prawidłowe funkcjonowanie umożliwia rozwój wszystkich pozostałych organów.
Jakie warunki zapewnić korzeniom?
Nie wszyscy wiedzą, że korzenie są ważne jeśli chodzi o oddychanie rośliny. Dlatego potrzebują dostępu do tlenu, tak samo jak liście czy łodygi. Priorytetem jest zapewnienie im takich warunków, w których powietrze może swobodnie krążyć. Jak to osiągnąć? Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać.
- Rozsądne podlewanie – notorycznie przepełniona doniczka jest źródłem powstawania beztlenowych stref w podłożu. Polecane jest doprowadzanie do przeschnięcia gleby pomiędzy kolejnymi dostawami wody, aby korzenie miały odpowiednią ilość czasu na kontakt z powietrzem. Postępowanie to znacząco obniża też ryzyko pojawienia się pasożytów oraz chorób. W przypadku stosowania hydroponiki konieczne jest napowietrzanie roztworów z substancjami odżywczymi.
- Odpowiednia przestrzeń – podstawowym krokiem jest zapewnienie donicy na tyle dużej, by korzenie mogły swobodnie rosnąć i nie musiały się krzyżować. Dodatkowym czynnikiem ułatwiającym oddychanie podziemnych części rośliny może być zastosowanie donic o porowatej strukturze.
- Korzystanie z pomocy symbiotycznych grzybów – większość roślin na świecie współżyje z grzybami bytującymi na ich korzeniach. Zjawisko to określa się mianem mykoryzy. Roślina przekazuje grzybom nadmiar substancji organicznych wytworzonych w procesie fotosyntezy a w zamian zaopatrywana jest w związki mineralne. Rozpoczęcie tego procesu w uprawie indoor jest możliwe poprzez dodatek do podłoża powszechnie dostępnych produktów.
Podsumowując, sukces w hodowli roślin uwarunkowany jest od zrozumienia ich potrzeb i odtworzeniem odpowiednich warunków, niezależnie od tego, czy decydujemy się na uprawę w growboxie, małej szklarni czy inspekcie. Szczególnie istotna jest troska o zdrowie korzeni – ich obumarcie odbije się na kondycji każdej uprawianej rośliny.