Wielu osobom wydaje się, że system rynnowy to połączenie kilku prostych elementów. Czytając opisy na stronach producentów lub sklepów z materiałami budowlanymi, niejednokrotnie spotkamy się z nazwami, które mogą jednak budzić zdziwienie. Rynajza, sztucer? Co to za elementy?
Zadaniem systemu orynnowania jest odprowadzenie wody z dachu naszego domu jak najdalej od jego ścian, dlatego bardzo ważne jest, by był on złożony z dobrze dobranych elementów. Na szczęście producenci rynien oferują zwykle kompletne zestawy, które zawierają wszystko, co niezbędne do montażu i właściwego funkcjonowania orynnowania. Warto dowiedzieć się jednak, jakie elementy powinny znaleźć się w standardowym zestawie.
Elementy podstawowe systemu rynien:
Rynny to oczywiście główny element systemu. Są to przewody o przekroju otwartym biegnące wzdłuż krawędzi dachu. Powinny one być montowane z delikatnym spadkiem w kierunku narożników, co sprawi, że woda nie będzie się z nich wylewać, a jednocześnie bezproblemowo spłynie do rur spustowych. Producenci rynien oferują je w różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym czy eliptycznym.
Rury spustowe to pionowe odcinki przewodów, które są dopasowane do rynien. Zbierają one płynącą w nich wodę oraz odprowadzają ją poza budynek. Występują w dwóch wariantach: z przekrojem stałym lub zwężającym.
Narożniki to elementy, które łączą całość w narożnikach budynku.
Wylewki to kształtki, które montuje się na końcu rur spustowych. Ich zadaniem jest kierowanie wody do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do gruntu.
Odpływy łączą rury spustowe z rynnami. To odcinek posiadający otwór, który umożliwia włączenie takiej rury do systemu. Producenci oferują tzw. sztucery, czyli rynny przelotowe lub końcowe, które montuje się w narożnikach budynku.
Haki mogą być wykorzystywane jako wsporniki poziomych elementów systemu, ale ich głównym zadaniem jest wspieranie rynien. Taki hak rynnowy zapewnia trwałe mocowanie rynny do krokwi lub łat.
Łączniki to część systemu, która pozwala łączyć rynny w linii prostej.
Rynajzy służą do mocowania rynien. Dopasowuje się je do wymaganego spadku oraz kształtu dachu naszego domu.
Obejmy to elementy używane do montażu rur spustowych do ścian budynku oraz rekompensacji rozszerzalności całego systemu rynien.
Elementy uzupełniające system rynnowy – ich zadaniem jest uzupełnienie całego systemu odprowadzania wody. Mogą być również montowane w charakterze ozdoby albo do spełniania określonych, niestandardowych, zadań.
Jak widzimy, na system rynnowy składa się szereg elementów. Tylko odpowiednie ich połączenie sprawi, że orynnowanie domu czy innego budynku będzie właściwie spełniać swoje zadanie. Warto również pamiętać o tym, że producenci przykładają coraz większą wagę do wymagań klientów i oferują coraz nowocześniejsze systemy rynien. Dużą uwagę przykłada się obecnie do estetyki – ważna jest możliwość doboru systemu do charakteru budynku czy koloru elewacji. Coraz częściej klienci chcą, by system rynnowy można było łatwo zamaskować, dzięki czemu sam budynek prezentuje się bardzo nowocześnie.