Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Dom

Gdzie opłaca się montaż szaf klimatyzacyjnych?

Dynamiczny rozwój we wszystkich branżach i gałęziach przemysłu powoduje, że wykorzystywane są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania mające na celu nie tylko poprawę wydajności czy intensyfikację produkcji, ale również wygospodarowanie oszczędności. Przedsiębiorstwa inwestują między innymi w nowoczesną klimatyzację, która zapewnić ma odpowiednie warunki pracy oraz obniżyć koszty zużycia energii. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się w tym wypadku szafy klimatyzacyjne. Jednak czy ich montaż się opłaca? Jakie branże mogą być zainteresowane ich nabyciem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Szafy klimatyzacyjne – zasada działania

Chcąc zdecydować, czy szafa klimatyzacyjna jest zgodna z wymaganiami produkcyjnymi bądź procesowymi występującymi w danej jednostce, wato poznać mechanizm jej działania. Zasadniczo można podzielić je na szafy z systemem bezpośrednim oraz systemem pośrednim.

Pierwszy rodzaj szaf klimatyzacyjnych wykorzystuje chłodne powietrze z zewnątrz. W momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od zadanej, szafa za pomocą przepustnicy chłodzi wnętrze zimniejszym powietrzem spoza pomieszczenia. Jeśli jednak temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od temperatury zadanej, zawór zamyka się, a chłodzenie odbywa się przy użyciu sprężarki, która wtłacza zimne powietrze.

Natomiast szafy z systemem pośrednim to szafy montowane zazwyczaj w miejscach, gdzie doprowadzenie kanałów ze świeżym powietrzem zewnętrznym jest nieopłacalne, na przykład ze względu na duże odległości albo częste spadki ciśnień. Zamiast chłodniejszego powietrza z zewnątrz, używana jest specjalna mieszanina wodno-glikolowa, która obniża temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Montaż szafy klimatyzacyjnej

Zastosowanie szaf klimatyzacyjnych jest bardzo szerokie. Przede wszystkim stosuje się je wszędzie tam, gdzie z uwagi na obecność wielu maszyn, urządzeń czy komputerów, temperatura jest bardzo wysoka. Każde z urządzeń elektrycznych podczas pracy generuje bowiem ciepło, więc zaawansowane procesy technologiczne na pewno będą wymagały montażu szafy klimatyzacyjnej.

Bez klimatyzacji nie można również bezpiecznie korzystać z szaf sterowniczych. Powinna panować tam określona temperatura, nie wyższa niż określona dla danego okablowania użytego w szafie sterowniczej. Układy scalone czy przewodniki elektryczne są bardzo czułe na wysoką temperaturę. Zbyt dużo ciepła może spowodować więc zwarcie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar czy wybuch. Dlatego do prawidłowego funkcjonowania elektroniki trzeba odprowadzać ciepło z szafy sterowniczej.

Innym bardzo częstym zastosowaniem szaf klimatyzacyjnych są wszelkiego rodzaju archiwa, gdzie całą dobę pracują maszyny. Urządzenia te na szeroką skale wykorzystywane są również w laboratoriach.

Wybór szafy klimatyzacyjnej

Najpopularniejszym rodzajem szaf klimatyzacyjnych są szafy z bezpośrednim systemem chłodzącym free-cooling, który polega na otwieraniu lub zamykaniu zaworu przepustnicy w zależności od temperatury wewnętrznej oraz zewnętrznej. Wybierając szafę klimatyzacyjną należy zwrócić uwagę na moc poszczególnych modeli, które oferowane są przez różnych producentów. Parametr ten bowiem w dużej mierze wpływa na wydajność klimatyzacji. Warto również rozważyć wybór szafy, która umożliwia wykonywanie nawiewu w różnych kierunkach, ponieważ w takim przypadku powietrze krąży lepiej, a chłodzenie przebiega efektywniej.

 

Powiązane wpisy

Fotowoltaika w dużych miastach – postaw na OZE

admin

5 sposobów na piękny trawnik przed domem

admin

Jak przebiega przygotowanie projektu zagospodarowania działki?

admin