Spis treści:
Pawilon ogrodowy jest popularnym elementem wyposażenia wielu przydomowych ogródków i ogrodów działkowych. Stanowi tańszą i bardziej praktyczną alternatywę dla klasycznych altan ogrodowych. Odpowiednio dobrany pawilon będzie wyjątkową ozdobą ogrodu urządzonego w nowoczesnym stylu. Jednak przede wszystkim sprawdzi się świetnie w roli jadalni na świeżym powietrzu czy jako komfortowe miejsce do odpoczynku. Pawilony ogrodowe wykonane są zazwyczaj z metalu lub drewna, dlatego trzeba je zabezpieczać przed mrozem i wilgocią. W jaki sposób przygotować zatem pawilon na okres jesienno-zimowy?
Zalety pawilonów ogrodowych
Niewątpliwie największą zaletą pawilonu ogrodowego jest jego mobilność. Możemy ustawić go w dowolnym miejscu, a jeśli nasza koncepcja zagospodarowania ogrodu się zmieni, w łatwy sposób go złożymy i przestawimy. Większość pawilonów posiada konstrukcję wykonaną z metalu lub drewna. Poszycie wytwarzane jest natomiast z wytrzymałych, wodoodpornych tkanin. Sprawia to, że konstrukcje tego typu są naprawdę lekkie i łatwe w montażu. Następną zaletą jest mnogość dostępnych modeli. Dzięki temu możemy wybrać taki pawilon, który będzie najlepiej pasował do stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród. Ponadto bez problemu dobierzemy rozmiar pawilonu do wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy.
Pawilon ogrodowy to świetne miejsce do zorganizowania przyjęcia na wolnym powietrzu czy letniego odpoczynku. Zadaszenie chroni przed nadmiarem słońca, deszczem oraz wiatrem. W przypadku modeli wyposażonych w moskitierę zyskujemy dodatkowo zabezpieczenie przed uciążliwymi owadami.
W jaki sposób zabezpieczyć pawilon ogrodowy?
W sezonie letnim większość pawilonów nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych ani żadnych innych prac pielęgnacyjnych. Możemy jednak wykorzystać ten czas do wyprania tkaniny, którą pokryta jest konstrukcja. Materiał tego typu można prać w pralce. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się go prasować ani suszyć mechanicznie.
Jesienią posiadaczy pawilonów ogrodowych czeka zdecydowanie więcej pracy. Jest to bowiem czas, w którym większość pawilonów zostaje złożona i umieszczona w specjalnie przygotowanym miejscu. Ważne jest, aby było ono zadaszone, wolne od wilgoci i silnych podmuchów wiatru. Jednak jeszcze przed wykonaniem tych czynności powinniśmy dokładnie obejrzeć stelaż oraz tkaninę, która go pokrywa. Być może w czasie eksploatacji na stalowej konstrukcji pojawiła się rdza. W takim przypadku konieczne będzie jej zeszlifowanie jej oraz pokrycie całości ochronną farbą lub specjalnym lakierem. W tym momencie warto pomyśleć o pomalowaniu wszystkich elementów takiego stelaża.
Jeżeli nasz pawilon ogrodowy posiada drewnianą konstrukcję, również powinniśmy sprawdzić stan techniczny poszczególnych elementów. Być może pojawiły się ubytki, które będzie trzeba wypełnić specjalną szpachlą. Ponadto, co najmniej raz w roku powinno się przeprowadzać bejcowanie. Bejca zabezpiecza bowiem drewno przed wilgocią oraz kornikami, a dodatkowo nadaje konstrukcji estetycznego wyglądu.
Tkanina, z której wykonane są dach i ścianki pawilonu, także wymaga zabezpieczenia. Przed jej zdjęciem i złożeniem należy upewnić się, że sucha i czysta. W przeciwnym wypadku może bowiem dojść do rozwinięcia się pleśni i zniszczenia tkaniny. Do konserwacji materiału można także wykorzystać specjalne środki impregnujące, które zwiększą jego wodoodporność oraz zapewnią ochronę przed promieniami UV.
Pawilon to praktyczny element ogrodu, z którego korzystamy przeważnie w okresie letnim. Natomiast jesień to odpowiedni czas, by zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Odpowiednio przeprowadzona konserwacja stelażu oraz tkaniny zapewne pozwoli nam cieszyć się pawilonem przez wiele lat.