Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Lifestyle

Czy warto zdobyć certyfikat językowy? – poradnik

Uczęszczając na kurs angielskiego lub ucząc się tego języka indywidualnie, prędzej czy później usłyszymy o certyfikatach językowych. Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy się o nie starać, warto dowiedzieć się jakie certyfikaty z angielskiego funkcjonują na rynku i w jakich okolicznościach mogą okazać się przydatne.

Najpopularniejsze certyfikaty

Do najbardziej znanych w Polsce certyfikatów z angielskiego należą FCE (First Certificate in English) i CAE (Certificate in Advanced English). Ich zdobycie potwierdza znajomość języka na danym poziomie – w przypadku FCE certyfikat dotyczy poziomu B2, czyli ponad średnio zaawansowanego, natomiast certyfikat CAE świadczy o umiejętnościach językowych na poziomie C1, czyli zaawansowanym.

Wymienione certyfikaty są przyznawane przez Cambridge English Language Assessment (jednostkę Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii), na podstawie egzaminu składającego się z kilku testów. Testy mają za zadanie sprawdzić umiejętności językowe z zakresu czytania, pisania, słuchania oraz mówienia. Egzamin ma charakter międzynarodowy, a podejść do niego może każda osoba, dla której angielski nie jest językiem ojczystym. Zdaje się go w dowolnej, autoryzowanej przez wydawcę certyfikatu placówce. Podejście do egzaminu wymaga zapisania się na konkretny termin, wskazania, czy wolimy zdawać go w formie papierowej, czy komputerowej, oraz wniesienia stosownej opłaty. Wyniki, które otrzymujemy po kilku tygodniach od egzaminu, świadczą o znajomości języka na poziomie równym, wyższym lub niższym niż poziom certyfikatu, który próbujemy zdobyć (przykładowo ocena A na egzaminie FCE oznacza znajomość języka na wyższym poziomie niż poziom certyfikatu!).

Dlaczego warto zdecydować się na zdobycie certyfikatu?

Najpopularniejszy ze względu na poziom FCE certyfikat daje bardzo szerokie perspektywy. Bez wątpienia jedną z nich jest możliwość łatwego potwierdzenia umiejętności językowych w przypadku ubiegania się o wizę. W sytuacji, gdy pragniemy wyjechać za granicę ze względu na pracę lub studia, zapewne warto mieć dokument w postaci certyfikatu, który jest honorowany w większości krajów. Jeśli planujemy kształcenie się w innym państwie niż ojczyste, warto pamiętać, że każda uczelnia może oczekiwać certyfikatu potwierdzającego znajomość angielskiego. Również potencjalny zagraniczny pracodawca spojrzy przychylniej na naszą aplikację, jeśli będziemy posługiwać się wspomnianym certyfikatem.

Nie zawsze możliwe jest skuteczne sprawdzenie umiejętności językowych w trakcie trwania postępowania kwalifikacyjnego. Dołączony do dokumentów aplikacyjnych certyfikat CAE z pewnością nie będzie budził wątpliwości i poświadczy profesjonalizm danego kandydata. Potwierdzeniem naszej znajomości języka angielskiego zapewne zainteresowani będą również pracodawcy, a w szczególności przedstawiciele zagranicznych firm posiadających swoje oddziały w Polsce. Ponadto, jeżeli codziennie posługujemy się angielskim w ramach wykonywanej pracy, zdobycie certyfikatu językowego może być tym argumentem, który umożliwi upragniony awans (forma podnoszenia kompetencji zawodowych). Bezsprzecznie certyfikaty z angielskiego będą zatem świetną pozycją w CV, wyróżniającą nas na rynku pracy.

Zupełnie innym, lecz nie mniej ważnym argumentem przemawiającym za próbą uzyskania wspomnianego certyfikatu, jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w oparciu o obiektywną skalę (identyczny egzamin jest zdawany na całym świecie). Egzamin, do którego podchodzi się w celu zdobycia certyfikatu, jest w pewnym sensie podsumowaniem dotychczasowej nauki języka. Uzyskane wyniki dają obiektywny obraz naszych umiejętności i precyzyjnie wskazują obszary, które warto doskonalić.

Kiedy wstrzymać się ze zdobywaniem certyfikatu?

Jeśli korzystamy z języka angielskiego jedynie na własny użytek (w życiu codziennym lub sporadycznie podczas wyjazdów zagranicznych), posiadanie certyfikatu językowego raczej nie znajdzie się na naszej liście priorytetów. Oczywiście, zawsze warto uczyć się języka i szlifować posiadane umiejętności. Ze względu na fakt, iż egzaminy FCE czy CAE są organizowane kilka razy w roku w największych polskich miastach, zapewne warto najpierw włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie. Dla osób znających język na mało zaawansowanym poziomie konieczny może okazać się specjalny kurs. Ponieważ nauka języka wymaga zarówno odpowiedniej motywacji, jak i systematyczności, przed przystąpieniem do zdobywania certyfikatu warto uwzględnić czas, który poświęcimy na przygotowanie się do poszczególnych części egzaminu oraz koszt materiałów niezbędnych do nauki.

Rozważając podejście do egzaminu standaryzowanego z języka angielskiego, zapewne warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Niezależnie od decyzji należy mieć na uwadze, że zdobycie certyfikatu może okazać się trudniejsze oraz bardziej pracochłonne niż początkowo zakładaliśmy. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny kurs w szkole językowej.

Powiązane wpisy

Bonifikarta McDonald’s – kolosalne zniżki w restauracji

admin

Jesienne popołudnia o smaku czekolady

admin

Kask na jezdni – co oznacza ten znak?

admin