Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Lifestyle

Jak powinna wyglądać odpowiednia profilaktyka jamy ustnej zwierząt?

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, często mają problemy zdrowotne związane z zębami i dziąsłami. Do najczęstszych dolegliwości, z którymi zmagają się nasze czworonogi, należy odkładanie się kamienia nazębnego, nieprzyjemny zapach z pyska czy połamane uzębienie. Pomimo iż kłopot ten dotyczy zarówno psów, jak i kotów, to jednak zdecydowanie częściej z chorobami jamy ustnej borykają się psy. Odpowiedzialny opiekun powinien regularnie dbać o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej swojego zwierzęcia oraz regularnie odwiedzać z nim weterynarza. Profesjonalna lecznica weterynaryjna musi dysponować więc nowoczesnym sprzętem, który pozwoli na korekcję uzębienia i usunięcie kamienia.

Profilaktyka zwierzęcej jamy ustnej

Aby nasz ukochany pupil cieszył się mocnymi zębami i zdrowymi dziąsłami, należy regularnie je szczotkować. Na rynku dostępnych jest wiele past i szczoteczek, które dodatkowo zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Szczoteczki dostosowane są nie tylko do wielkości zwierzaków, ale również do potrzeb konkretnych ras. Niektóre z nich przypominają te stosowane u ludzi, a inne można przykładowo nakładać na palec. Natomiast stosowana pasta musi być przeznaczona wyłącznie dla zwierzą, gdyż inne produkty o składzie nieodpowiednim dla czworonogów, mogą prowadzić do poważnego zatrucia. Dobrą alternatywą dla szczotki i pasty są preparaty w spreju. Tego rodzaju środek wystarczy jedynie rozpylić w okolicach jamy ustnej.

Warto również od czasu do czasu, podać zwierzakowi smakołyk wspomagający odpowiednią higienę jamy ustnej. Karma w postaci dużych i twardych krokietów zmusza zwierzę do dłuższego gryzienia, co z kolei pomaga zetrzeć osad nazębny. Niektóre smakołyki w swoim składzie zawierają dodatkowo polifosforany, które poprzez odpowiednie wiązanie soli mineralnych zawartych w ślinie, znacząco ograniczają powstawanie kamienia nazębnego.

Skutki uboczne nieprawidłowej higieny

Niesystematyczna higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak, najczęściej prowadzą do powstania kamienia nazębnego. Odkłada się on na płytce nazębnej pod wpływem bakterii oraz resztek pokarmów i przybiera żółty lub brunatny kolor. W tym przypadku pod wpływem wydzielanych toksyn niejednokrotnie dochodzi do zapalenia dziąseł. Z kolei nieleczona dolegliwość, może skutkować pojawieniem się parodontozy.

Jak leczyć?

Powszechnie dostępnych jest wiele preparatów zwalczających kamień nazębny czy nieświeży oddech u naszych zwierząt. Zawsze najlepiej jednak skorzystać z porady weterynarza.

Każda lecznica weterynaryjna wykonuje zabieg usuwania kamienia nazębnego. Najczęściej, przeprowadzany jest on metodą mechaniczną lub przy użyciu specjalnego urządzenia, które emituje ultradźwięki. W pierwszym przypadku konieczne jest poddanie zwierzęcia narkozie. Drugi sposób wymaga podania jedynie odpowiednich leków uspokajających.

Właściwa higiena jamy ustnej nie ogranicza się jednak wyłącznie do problemu kamienia nazębnego. Krzywy zgryz czy złamany ząb wymagają korekcji uzębienia. Profesjonalna klinika weterynaryjna powinna oferować wykonanie wszystkich zabiegów z dziedziny stomatologii, ortodoncji czy periodontologii.

Nawet jeśli nasz pupil nie ma problemów z zębami czy dziąsłami, warto regularnie odwiedzać z nim lecznicę, aby lekarz weterynarii na bieżąco oceniał stan uzębienia oraz dziąseł. Specjalistyczna klinika weterynaryjna powinna w swoich szeregach posiadać ekspertów, którzy w razie potrzeby doradzą jak odpowiednio zadbać o zdrowie zwierzęcia.

Powiązane wpisy

Gdy moda zatacza koło – wielki powrót kamizelek garniturowych

admin

Czym się kierować, wybierając żłobek w Warszawie?

admin

Przegląd najciekawszych akcesoriów do skateboardingu

admin