Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Dom

5 powodów, dla których warto zostać prosumentem

W ostatnich latach wrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Właściciele nieruchomości, którzy decydują się na produkcję prądu we własnym zakresie, w myśl Ustawy o odnawialnych źródłach energii nazywani są prosumentami. Wielu z nich do produkcji prądu wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne. Dlaczego warto zostać prosumentem? 

Fotowoltaika to oszczędności i niezależność energetyczna

Środki finansowe zainwestowane w zakup i montaż paneli fotowoltaicznych zwracają się po około 6 – 8 latach. Instalacja fotowoltaiczna może być eksploatowana około 30 lat, co dla prosumenta oznacza ok. 20 lat korzystania ze znacznie niższych rachunków za prąd. W ten sposób przeciętna czteroosobowa rodzina zaoszczędzi w skali roku 1,5 – 2 tysiące złotych. Instalacje fotowoltaiczne to także niezależność energetyczna. Co prawda, nadal konieczne jest przyłączenie się do sieci w celu oddawania nadwyżek i pobierania prądu w okresach niedoboru. Pamiętajmy jednak, że przesłane do sieci nadwyżki odbieramy w czasie mniejszej wydajności paneli (głównie zimą) zgodnie z obowiązującym systemem opustów. Coraz częściej mówi się o tym, że w przyszłości przesłane do sieci nadwyżki odbierzemy w całości.

Panele fotowoltaiczne są trwałe i łatwe w konserwacji

Jak już wspomniano wcześniej, instalacja fotowoltaiczna będzie produkować prąd przez około 30 lat. Ogniwa fotowoltaiczne cechuje niska awaryjność. Instalacja jest praktycznie bezobsługowa i dlatego nie wymaga zdobywania przez prosumenta specjalistycznej wiedzy. Jedyne działania konserwacyjne jakie należy przeprowadzać to mycie raz lub dwa razy w roku i (ewentualne) odśnieżanie. Bardzo często to dostawca paneli zajmuje się pracami konserwacyjnymi, dokonując jednocześnie przeglądu instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych

Montaż fotowoltaiki nie jest uciążliwy dla mieszkańców budynku. Prace związane z instalacją ograniczają się do przykręcenia stelażu do elementów konstrukcyjnych dachu. Cały proces zajmuje standardowo od 1 do 2 dni. Po zakończeniu montażu wystarczy zgłosić do wybranego operatora chęć przyłączenia mikroinstalacji do sieci. W ciągu 30 dni powinien on wymienić bezpłatnie licznik na dwukierunkowy, umożliwiający pomiar odprowadzanych nadwyżek i ilości prądu pobranej z sieci. Pamiętajmy również o możliwości zamontowania naszej elektrowni słonecznej na nieużytkach rolnych czy bezpośrednio na działce – wtedy prace montażowe są jeszcze łatwiejsze.

Fotowoltaika to czysta energia

Panele fotowoltaiczne produkują prąd, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Cały proces odbywa się bez emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jednocześnie instalacja do pracy nie wymaga dostarczenia paliwa, dzięki temu w wyniku jej pracy nie powstają jakiekolwiek odpady. Korzystanie z mikroinstalacji może być jednym z elementów walki ze smogiem i jednym z konkretnych działań na rzecz środowiska naturalnego.

Fotowoltaika – dofinansowanie i niższe podatki dla prosumentów

Inwestycji nie trzeba w całości finansować z własnych środków. W ramach programu „Mój prąd” można uzyskać dotację w wysokości 5 000 złotych. Dotacja jest bezzwrotna i nieopodatkowana. Jednocześnie można skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Rozliczając podatek za ubiegły rok, wydatki na instalacje fotowoltaiczne można odliczyć od podstawy podatku. Jeżeli kwota odliczenia jest wyższa niż podatek, ulgę można wykorzystać przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono koszty.

Podsumowując, montaż instalacji PV przyniesie korzyści nie tylko dla portfela, ale i dla środowiska. Fotowoltaika stanowi przyszłość energii odnawialnej. Widać to choćby po decyzjach politycznych i promowaniu mikroinstalacji na potrzeby gospodarstw domowych. Jest dosyć prawdopodobne, że zmiany w prawie pójdą w tym kierunku, by w przyszłości była możliwa sprzedaż nadwyżek prądu. Wtedy prosumenci będą osiągać jeszcze większe korzyści.

Powiązane wpisy

Wynajem sprzętu budowlanego – jakie urządzenia warto pożyczać?

admin

Schody ażurowe – najczęściej zadawane pytania

admin

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

admin