Spis treści:
Polski system edukacji, od którego każdy z nas rozpoczyna przygodę z językiem obcym, oferuje naukę bazującą na zapamiętywaniu słówek czy ćwiczeniu struktur gramatycznych. Badania naukowe już od dawna wykazują, że takie podejście nie należy do najefektywniejszych – dla wielu uczniów rozwiązywanie ćwiczeń i wkuwanie listy słówek jest nudne, a przez to efekty nauki są chwilowe. Nauczyciele obecnie sięgają po nowoczesne metody nauczania języka i korzystają z wielu zasobów dostępnych w internecie. Dużą popularnością cieszą się anglojęzyczne materiały wideo, które coraz częściej stanowią podstawę kursu języka obcego lub też funkcjonują jako fundament wiedzy dla tych, którzy umiejętności językowe decydują się szlifować na własną rękę.
Stosowanie materiałów wideo – zalety
Wykorzystywanie materiałów wideo to przede wszystkim atrakcyjny sposób nauki języka. Możemy bowiem wybierać spośród filmów, seriali, internetowych wykładów, vlogów, programów informacyjnych i wielu innych propozycji, które są dostępne za darmo dla każdego. Takie rozwiązanie zapewnia nam kontakt z żywym językiem. W zależności od upodobań uczącego się może to być język potoczny, biznesowy czy specjalistyczny. W każdym przypadku spotykamy się z naturalną, płynną wymową, a także z bogactwem akcentów, których nie jesteśmy w stanie poznać, ucząc się języka tradycyjnymi metodami. Mózg przetwarza bodźce słuchowe i naturalnie zapamiętuje zwroty, nowe słówka, konstrukcje gramatyczne, poprawia naszą wymowę, a także sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci do konwersacji w języku angielskim.
A może TED Talks?
TED Talks to nazwa konferencji organizowanych (w języku angielskim) przez amerykańską fundację Sapling Foundation. Spotkania te mają na celu popularyzację ważnych idei dotyczących aktualnych zagadnień kulturowo-społecznych, zagadnień związanych z samorozwojem i wielu innych. Każdy uczestnik otrzymuje osiemnaście minut, w trakcie których prezentuje swoje wystąpienie. Utrwala się je w postaci video i umieszcza w internecie, dzięki czemu dostępne są dla każdego.
Obecnie coraz więcej szkół językowych decyduje się na wykorzystanie materiałów z konferencji TED Talks w programach nauczania języka angielskiego. Dzięki temu uczestnicy kursów nie tylko poszerzają swoje umiejętności językowe, ale również zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami w wielu dziedzinach nauki, mogą wysłuchać komentarzy dotyczących ważnych społecznie problemów, poznają mentalność osób ukształtowanych przez różne kultury czy religie. Nauka z tymi materiałami to doskonały sposób poszerzania słownictwa z różnych dziedzin. Analiza wystąpień stanowi również świetną bazę do nauki skutecznych wystąpień publicznych. Wizualne materiały oferowane przez organizatorów TED Talks bardzo często wzbogacane są o dodatkowe skrypty, co stanowi ogromne ułatwienie dla osób, które nie znajdują się jeszcze na zaawansowanym poziomie znajomości języka – badania wykazują, że jednoczesne słuchanie wypowiadanych kwestii i śledzenie tekstu ułatwia zapamiętywanie nowych sformułowań i szybciej oswaja z językiem. Powstała także specjalna edukacyjna platforma internetowa specjalizująca się w przygotowywaniu ćwiczeń językowych na bazie wystąpień TED Talks.
Nauka z materiałami wideo – szybka i efektywna
Fenomen TED Talks znany jest na całym świecie: poruszane tematy prowokują do dyskusji, a oryginalne spojrzenie na wiele zagadnień rozwija umiejętność krytycznego myślenia. Pliki video (nie tylko TED) to doskonały materiał do nauki języka angielskiego. Uczą wymowy, naturalnych połączeń wyrazów, pokazują właściwy kontekst użycia słów. Warto więc wykorzystywać je w nauce języka angielskiego, która stanie się przez to przyjemniejsza.