Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Lifestyle

Nowoczesne metody fizykoterapii

Często, gdy coś nas boli, decydujemy się na zażycie środka przeciwbólowego. Tabletka przeciwbólowa zazwyczaj nie pomoże jednak w uporaniu się z przyczyną bólu – to właśnie dlatego lekarze często zalecają fizykoterapię, która jest skutecznym i efektownym sposobem na zwalczanie zarówno bólu, jak i jego przyczyn. Dzięki wykorzystywaniu czynników elektrofizycznych, działanie tej metody przynosi doskonałe rezultaty. Korzystają z niej fizjoterapeuci, lekarze, a nawet kosmetolodzy i pielęgniarze. Jakie metody wykorzystuje nowoczesna fizykoterapia?

Laseroterapia

Ta metoda polega na naświetlaniu uszkodzonych tkanek za pomocą lasera o precyzyjnie dobranym natężeniu światła. Takie natężenie ma działanie biostymulacyjne – wspomaga regenerację organizmu, dzięki czemu rany i złamania goją się szybciej. Dodatkowo taka terapia ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Poprawia ukrwienie komórek i tkanek, pomaga przy bólu kręgosłupa, stawów, lub przy bólu pooperacyjnym. Dobrze sprawdza się również przy zapaleniu nerwów, nerwobólach lub trudno gojących się ranach.

Terapia falą uderzeniową

To nowoczesne i nieinwazyjne rozwiązanie, które umożliwia leczenie bólu układu mięśniowo-szkieletowego. „Fale uderzeniowe” to w istocie fale akustyczne, które przenikają do bolącego miejsca, dostarczając do niego swoją energię. Dzięki temu poprawiają mikrocyrkulację i metabolizm, zmniejszają nadmierne napięcie mięśni, usuwają z tkanek zbędne i szkodliwe substancje i zapobiegają skurczom. Wpływają również na zwiększenie produkcji kolagenu, który jest niezbędny do regeneracji uszkodzonych miejsc. Terapia falą uderzeniową nie tylko pozwala zmniejszyć ból i przywrócić sprawność – znalazła również zastosowanie w zabiegach poprawiających jędrność skóry i usuwających cellulit.

Krioterapia

Zabiegi krioterapii polegają na znacznym ochładzaniu bolącego, uszkodzonego miejsca. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ciekły azot, rzadziej chlorek etylu lub dwutlenek węgla. Temperatura tego gazu może być nawet niższa, niż -160°C! Po schłodzeniu danego miejsca najpierw następuje w nim skurcz naczyń krwionośnych, a po chwili gwałtowny ich rozkurcz. Zwiększa to napływ krwi – dopływa więcej tlenu oraz składników odżywczych, co przyspiesza walkę z zapaleniem, pomaga w odbudowie i regeneracji uszkodzonej tkanki. Efekty zazwyczaj są wyraźnie widoczne po serii zabiegów, jednak już jeden potrafi niekiedy przynieść znaczną ulgę.

Magnetoterapia

Jest wykorzystywana w rehabilitacji, a jej działanie obejmuje leczenie uszkodzeń kości i stawów. Wykazuje skuteczne działanie również w przypadku osteoporozy, problemów skórnych, nadciśnienia lub pewnych przypadłości kobiecych. Pole magnetyczne, docierając do komórek, sprawia, że do ich wnętrza może przedostawać się więcej tlenu oraz substancji odżywczych. Przyspiesza to rozwój tkanki łącznej, łagodzi ból i obrzęk i skraca czas gojenia uszkodzeń. Uszkodzony fragment ciała chorego zostaje umieszczony w specjalnej obręczy, a działanie pola magnetycznego jest zupełnie bezbolesne i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Natężenie i dawkę pola magnetycznego dobiera się indywidualnie, w zależności od stopnia uszkodzeń.

Fizykoterapia jest doskonałym narzędziem, które pozwala na uporanie się z nieprzyjemnymi skutkami kontuzji i urazów. Współcześnie stosowane w niej metody wykorzystują najnowsze zdobycze technologii, dzięki czemu działają szybko, trwale i skutecznie. Wśród wielu dostępnych zabiegów znajdzie się dobre rozwiązanie na niemalże każdy problem.

 

Powiązane wpisy

Yerba mate – co to jest i jak powstaje?

admin

Google AdSense na Blogu – jak to wykorzystać?

admin

Czy warto zdobyć certyfikat językowy? – poradnik

admin