Spis treści:
Dywany stanowią niezbędnik prawie każdego domu, zarówno tego nowoczesnego, jak i urządzonego w tradycyjnym stylu. Nadają wnętrzom przytulnego, ciepłego charakteru. Jeśli zastanawiasz się jaki dywan wybrać, warto poznać różnice między dywanem tkanym ręcznie a tym wykonanym maszynowo.
Dywany tkane ręcznie
Dywany tkane ręcznie to produkty luksusowe, które cechuje najwyższa jakość. W ich przypadku zachowana jest dbałość o wszystkie szczegóły, a do produkcji zawsze używa się wysokogatunkowych materiałów. Dywan tkany ręcznie z pewnością jest unikatowym dodatkiem, który nada charakteru każdemu wnętrzu. Wysoka gęstość splotu i zwarta struktura włókien gwarantują, że włosie nie wypadnie, a materiał nie zblaknie i nie będzie się kosmacił. Przy odpowiedniej pielęgnacji dywan tego rodzaju zachowa swój estetyczny wygląd przez długie lata. Ponadto jedną z najważniejszych zalet dywanów ręcznie tkanych są zdecydowane, nasycone barwy oraz niebanalne wzornictwo.
Dywany tkane maszynowo
Tkanie maszynowe polega na zaprogramowaniu maszyn z kołowrotkami tak, aby wprawione w ruch nici wyszyły gotowy wzór na setkach egzemplarzy. Warto wiedzieć, że przy produkcji maszynowej dywanów możliwe jest użycie tylko dziesięciu kolorów. Dywany tkane maszynowo najczęściej wykonywane są z materiałów syntetycznych takich jak wiskoza czy polipropylen, które są tanie i łatwe w użytkowaniu.
Jak rozpoznać czy dywan jest utkany ręcznie, czy maszynowo?
Dywan tkany ręcznie zawsze posiada frędzle, które są niejako zwieńczeniem wykonanego dzieła. W przypadku dywanów tkanych maszynowo frędzle mogą być doszyte w celach estetycznych. Ponadto dywan tego rodzaju zawsze będzie miał bardzo regularne krawędzie, natomiast ten wykonany ręcznie z pewnością nie będzie wykończony z taką precyzją. Dotyczy to również samego kształtu dywanu – ten produkowany masowo zwykle posiada regularne, stałe wymiary. Z kolei dywan ręcznie tkany zwykle ma nieregularny, niepowtarzalny kształt. Wzór wyszyty na dywanie utkanym maszynowo jest niezwykle dokładny i precyzyjny. Natomiast cały czar i urok ręcznie tkanych dywanów wynika z asymetrii wzorów. Ponadto produkt pochodzący z produkcji maszynowej na odwrocie ma węzły i sploty o idealnym oraz maksymalnie powtarzalnym kształcie.
Pielęgnacja dywanów utkanych ręcznie
Dywany tkane z najwyższej jakości materiałów i ze szczególną starannością, mogą stanowić naprawdę wyjątkowy detal w wystroju naszego mieszkania. Produkty te wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Odkurzanie czy powierzchowne czyszczenie może okazać się niewystarczające. Domowe sposoby mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ich struktury.
Pranie dywanów ręcznie tkanych wymaga nie tylko wiedzy, ale również specjalistycznego sprzętu oraz wysokiej klasy środków czyszczących. Profesjonalna pralnia dywanów nie tylko gruntownie wyczyści każdy dywan, ale przeprowadzi również zabieg impregnacji, dzięki któremu zachowa on nienaganny wygląd na dłużej. Odkurzanie, trzepanie czy pranie dywanów ręcznie tkanych to tylko niektóre z usług, jakie oferuje profesjonalna pralnia dywanów. Jeśli marzy nam się renowacja lub obcięcie frędzli, obszycie bądź skrócenie ręcznie tkanego dywanu, warto oddać go w ręce profesjonalistów.
Inspirowane: Damat.pl – pranie dywanów Warszawa