Spis treści:
Awaria samochodu skutkująca jego całkowitym unieruchomieniem to problem, z jakim może zetknąć się każdy kierowca. W takiej sytuacji nie należy wpadać w panikę. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby pojazd znalazł się w bezpiecznym miejscu i nie blokował ruchu, a następnie zastanowić się, w jaki sposób zorganizować holowanie samochodu do najbliższego warsztatu. Przy awarii pomocne może okazać się ubezpieczenie pojazdu, które obejmuje autoholowanie. Wówczas wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o szczegóły. W innym przypadku kierowca musi zamówić holowanie samochodu na własny koszt. Natomiast jeśli do awarii nie doszło na autostradzie, rozwiązaniem budżetowym będzie odholowanie uszkodzonego pojazdu przez znajomego.
Autoholowanie – o czym należy pamiętać?
Holowanie uszkodzonego pojazdu to dosyć skomplikowana operacja, którą można bezpiecznie przeprowadzić dzięki znajomości przepisów prawa i podstawowych zasad.
Na początek należy zadbać o sztywne lub giętkie połączenie o odpowiedniej długości. Maksymalna długość liny powinna wynosić 3 m, a łańcucha 6 m.
Pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. Przy ograniczonej widoczności ewentualnie może poruszać się na światłach pozycyjnych. Musi natomiast sygnalizować wszelkie planowane manewry. Z kolei pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania.
Holowanie samochodu wymaga również użycia trójkąta ostrzegawczego, który powinien być umieszczony w sposób widoczny w tylnej części pojazdu.
Czego unikać podczas holowania pojazdu?
Podczas poruszania się dwóch aut połączonych linką holowniczą należy bezwzględnie unikać nadmiernej prędkości. Przepisy przewidują 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Na własną rękę nie można holować pojazdu na autostradzie. W takich warunkach niezbędna będzie pomoc drogowa, która świadczy usługi autoholowania na lawecie. Zdecydowanie należy unikać holowania pojazdu, który ma niesprawny układ hamulcowy. Zasadniczo nie holuje się również aut z automatyczną skrzynią biegów, gdyż grozi to ich uszkodzeniem. W tym przypadku nie bez znaczenia jest także styl jazdy. Kierowca pojazdu holowanego nie powinien gwałtownie hamować ani wykonywać manewrów, które mogą grozić zerwaniem liny holowniczej. Najlepiej, aby kierowcy obu pojazdów mogli bezpiecznie porozumiewać się przykładowo przez zestaw głośnomówiący.
Holowanie samochodu – klasyczne błędy
Kierowcy najczęściej zapominają o przestrzeganiu wymaganej prędkości, użyciu odpowiednich świateł, przepisowym oznakowaniu samochodu holowanego oraz obowiązku niezwłocznego opuszczenia autostrady. Niejednokrotnie zdarzają się również kuriozalne przypadki holowania pojazdu bez kierowcy lub umocowania go tyłem do kierunku jazdy. Są to wykroczenia karane mandatem. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów spoczywa głównie na kierowcy pojazdu holującego.
Gruntowna znajomości przepisów oraz podstawowych zasad holowania stanowi gwarancję tego, że samochód zostanie bezpiecznie przetransportowany do najbliższego warsztatu. Jeżeli nie posiadasz dostatecznej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, dobrym rozwiązaniem będzie pomoc drogowa z autolawetą. W innym przypadku możesz narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na kolizję lub poważny wypadek.