Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Dom Technologie

Budowa instalacji fotowoltaicznej – jakie warunki musi spełniać dach?

Zanim zdecydujemy się na instalację systemu fotowoltaicznego w naszym domu, powinniśmy się najpierw upewnić, że warunki zabudowy paneli słonecznych zostały spełnione i nie będą wykluczone przez elementy konstrukcyjne dachu oraz warunki jego umiejscowienia. Wiąże się to nie tylko z usytuowaniem dachu względem kierunków świata, ale także z jego budową uwzględniającą elementy mogące wpływać na zacienienie dachu. Przy montażu paneli fotowoltaicznych jest to istotne o tyle, iż warunki zabudowy dachu w znaczącym stopniu określają proces rozmieszczenia instalacji.

Instalacja paneli fotowoltaicznych a dach – na co zwrócić uwagę?

Ilość wolnego miejsca na połaci dachu jest uzależniona nie tyle od jego fizycznej objętości, ile od umiejscowienia na nim wszelkich elementów ograniczających metraż – kominów, lukarn, okien dachowych, wywietrzników, spadów, itp. Projektując instalację fotowoltaiczną, musimy więc pamiętać, że nawet najmniejsze (również okresowe) potencjalne zacienienie modułów fotowoltaicznych wynikające z umiejscowienia elementów dodatkowych dachu może wyraźnie ograniczyć lub nawet wykluczyć prawidłowe działanie paneli słonecznych. W przypadku zbyt dużego zacienienia dachu oraz przy nieodpowiednim połączeniu ogniw moc systemu fotowoltaicznego może zostać zredukowana nawet do zera.

Panele fotowoltaiczne – jakie są korzystne warunki zabudowy dachu?

Warunki zabudowy dachu sprzyjające instalacji systemu fotowoltaicznego określa się jako umożliwiające rozmieszczenie paneli słonecznych w kierunku południowym – wtedy mamy pewność, że ogniwa są maksymalnie nasłonecznione. Optymalny kąt nachylenia paneli wynosi wówczas od 30 do 45°. Jeżeli warunki dachu na to pozwalają, panele słoneczne powinny być na nim rozmieszczone w regularnych odstępach i nie powinny być zacieniane przez żadne elementy konstrukcyjne dachu, a także potencjalne budynki sąsiadujące z naszym domem czy też drzewa go otaczające.

Utrudnione warunki zabudowy dachu, czyli ograniczenia w rozmieszczeniu paneli fotowoltaicznych

O utrudnionych warunkach zabudowy dachu możemy mówić wtedy, kiedy jeden z czynników warunkujących prawidłowe działania instalacji PV został ograniczony lub wykluczony. Z jednym z takich czynników mamy do czynienia wtedy, kiedy połać dachu jest skierowana w kierunku znacznie oddalonym od południowego, a wynoszącym ponad 45°. Trudność w regularnym rozmieszczeniu paneli fotowoltaicznych może też wynikać ze zbyt dużej liczby elementów ograniczających powierzchnię nośną dachu oraz zacieniających jego dużą część (kominy, okna dachowe, lukarny, elementy zabudowy gospodarstwa okalające dom, itp.). W takim przypadku wykonawca instalacji fotowoltaicznej będzie musiał zdecydować się na nieregularne rozmieszczenie paneli lub ograniczenie ich ilości, co może skutkować mniejszą mocą pozyskiwania energii elektrycznej.

Czy konstrukcja dachu może wykluczyć montaż instalacji fotowoltaicznej? Warunki zabudowy uniemożliwiające zastosowanie PV 

Niestety, w skrajnych przypadkach może się okazać, że warunki zabudowy dachu uniemożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy powierzchnia nośna dachu jest na tyle mała, że właściwie wyklucza montaż nawet kilku paneli słonecznych. Ograniczeniem mogą tu być nie tylko skomplikowane załamania dachu czy elementy jego wyposażenia, ale i otoczenie domu wyraźnie ograniczające dostęp promieni słonecznych do ogniw fotowoltaicznych.

Powiązane wpisy

Powierzchnia dachu a rozmiar rynien rur spustowych

admin

Fiat Multipla, czyli najbardziej niedoceniane auto świata

admin

Wynajem samochodów? A może rozwiązania telematyczne? Redukcja kosztów w firmie transportowej

admin