Spis treści:
Pięknie wyglądające zęby wymagają od nas dużo wysiłku podczas ich codziennej pielęgnacji. Często konieczne mogą się okazać również zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Ich celem jest dbanie o estetykę zębów i całego układu stomatognatycznego. Jeśli zależy nam na estetyce naszego uśmiechu, powinniśmy na bieżąco eliminować wszelkie niedoskonałości w wyglądzie i funkcjonowaniu uzębienia. Każda renomowana klinika stomatologiczna oferuje wiele różnych zabiegów tego typu. Lifting stomatologiczny, leczenie implantoprotetyczne oraz poprawa kształtu i linii dziąseł to tylko niektóre z nich. Największą popularnością cieszą się jednak zabiegi redukujące przebarwienia i kamień nazębny.
Na czym polega zabieg wybielania zębów?
Nasze zęby matowieją i tracą swój biały odcień z wielu powodów. Najczęściej wynika to z odkładania się na ich powierzchni tzw. płytki nazębnej. Tego typu żółte przebarwienia można stosunkowo łatwo usunąć, używając w tym celu tradycyjnych środków czyszczących. Jednak czasami nieestetyczny odcień zębów związany jest z erozją szkliwa i odsłonięciem zębiny. W takim przypadku warto zdecydować się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Do wyboru mamy zazwyczaj kilka różnych metod takiego wybielania. Jedną z nich jest zabieg z użyciem nakładek, który składa się z dwóch etapów – gabinetowego i domowego. Podczas wizyty u stomatologa, wykonywany jest odlew obu łuków zębowych, co jest niezbędne w celu wykonania specjalnych nakładek wybielających. W trakcie procesu wybielania muszą one ściśle przylegać do naszych zębów. W etapie domowym na ich wewnętrzną stronę musimy nakładać specjalny żel wybielający. Metoda ta wymaga od nas samodyscypliny, gdyż żel należy aplikować przez okres od 2 do 4 tygodni. Jeżeli pragniemy oszczędzić czas i energię, możemy zdecydować się natomiast na laserowe wybielanie zębów. W tym przypadku specjalny preparat wybielający jest nakładany na osuszone i oczyszczone zęby. Dziąsła muszą być oczywiście zabezpieczone za pomocą wazeliny. Następnie stomatolog wykorzystuje laser lub lampę. Czas takiego naświetlania zazwyczaj wynosi od 20 do 40 minut. Jest to zatem najszybsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda wybielania.
Czy warto poddać się zabiegowi piaskowania zębów?
Piaskowanie zębów należy do podstawowych zabiegów dentystycznych zapewniających utrzymanie właściwej estetyki uśmiechu. Często wykonywane jest w charakterze zabiegu wstępnego, przygotowującego nasze zęby do ich wybielania. Piaskowanie zębów pozwala bowiem na usunięcie płytek osadu nazębnego i wszelkich przebarwień. Niejednokrotnie stanowi uzupełnienie zabiegu oczyszczającego metodą skalingu, którego zadaniem jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej. Podczas zabiegu stomatolog używa urządzenia zwanego piaskarką, która działa pod wysokim ciśnieniem i wydziela aerozol wodno-powietrzny zawierający piasek dentystyczny z drobinkami o odpowiedniej wielkości i twardości. Struktura preparatu umożliwia dotarcie do wszelkich szczelin i zakamarków. W ten sposób usuwa się wszelkie złogi, jednocześnie minimalizując ryzyko próchnicy lub zapalenia dziąseł. Zużyty piasek zostaje odessany za pomocą ssaka. Kolejnym korkiem jest lakierowanie zębów z użyciem preparatu na bazie fluoru, pozwalające wzmocnić powierzchniową warstwę szkliwa. Warto podkreślić, że poprawnie przeprowadzone piaskowanie zębów jest bezbolesne i bezpieczne. Zabieg najlepiej powtarzać raz na rok. W zależności od ilości kamienia nazębnego konieczne może okazać się uzupełnienie piaskowania o zabieg skalingu.
Klinika stomatologiczna jest miejscem, które warto odwiedzać regularnie, jeżeli zależy nam na estetyce uśmiechu. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku zabiegi wybielania oraz piaskowania zębów. Są one w pełni bezpieczne, całkowicie bezbolesne oraz bardzo skuteczne.