Spis treści:
Suchość pochwy to problem, który dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Najczęściej przypadłość ta pojawia się przed miesiączką, w czasie ciąży, po urodzeniu dziecka, a także w okresie menopauzy. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się nadmiernej suchości pochwy, ale przed podjęciem leczenia, należy ustalić przyczynę ich występowania.
Przyczyny suchości pochwy
Śluz wytwarzany w pochwie pełni głównie funkcję ochronną. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu wejście do pochwy i jej wnętrze jest zabezpieczone przed otarciami oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niedostateczne nawilżenie może niestety utrudniać współżycie, a także powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu płciowego i moczowego. Za wytwarzanie śluzu w organizmie kobiety odpowiedzialne są estrogeny produkowane przez jajniki. Najczęstszą przyczyną problemów z suchością pochwy są zaburzenia hormonalne, powodujące spadek produkcji estrogenów. Do zaburzeń hormonalnych może dochodzić wskutek zakażeń pochwy, nadużywania alkoholu, palenia tytoniu, nieprawidłowej diety, stosowania leków, czy też antykoncepcji hormonalnej. Przyczyną problemów może być także ciąża, poród oraz menopauza. U kobiet, które skarżą się na suchość pochwy, leczenie powinno być poprzedzone szczegółowymi badaniami, które pozwolą ustalić przyczynę powstawania zaburzeń.
Objawy, diagnoza wdrożenie leczenia
U większości kobiet skarżących się na suchość pochwy objawy są podobne. Najczęściej jest to pieczenie, swędzenie, a także uczucie suchości w okolicach intymnych. Niektóre panie skarżą się także na kłucie i nieprzyjemny ucisk lub pulsowanie podczas chodzenia. Powszechnie występującym objawem są także żółte lub żółtozielone upławy widoczne na bieliźnie. Objawem świadczącym o niedostatecznym nawilżeniu pochwy są też oczywiście bolesne stosunki płciowe oraz dolegliwości ze strony układu moczowego w postaci częstego parcia na mocz. Kobiety, którym dokucza suchość pochwy, leczenie powinny podjąć niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów. Zlekceważenie problemu może bowiem spowodować pogłębianie się infekcji i nasilanie bólu, w konsekwencji doprowadzając do zaniechania życia seksualnego i pogorszenia relacji z partnerem.
Skuteczność zabiegów z zakresu medycyny estetycznej
W przypadku takich przypadłości jak suchość pochwy, objawy są bardzo charakterystyczne. Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele możliwości pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości. Jeżeli źródłem problemu są bakterie lub grzyby, pomóc mogą preparaty dostępne w aptece, zawierające kwas borny, chlorheksydynę oraz olejek z drzewa herbacianego. Wielu lekarzy zaleca także stosowanie żeli lub globulek o właściwościach nawilżających. W ich składzie znaleźć można przede wszystkim kwas mlekowy, kwas hialuronowy, bakterie kwasu mlekowego, glikogen oraz lipidy. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Problem suchości pochwy można rozwiązać, przykładowo decydując się na zabiegi laserem. Światło lasera oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową, stymulując jej komórki do regeneracji. Dzięki temu staje się ona grubsza, bardziej jędrna i sprężysta, a wydzielina bardziej obfita. Do nawilżenia i odżywienia tkanek pochwy stosuje się również terapię osoczem bogatopłytkowym pozyskiwanym z odwirowanej krwi pacjentki. Dobre i długotrwałe efekty daje też ostrzykiwanie pochwy kwasem hialuronowym.
Suchość pochwy to powszechna przypadłość związana najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi. Przed podjęciem leczenia warto skonsultować się z dobrym ginekologiem, który pomoże ustalić przyczynę dolegliwości i wybierze najlepszą metodę ich eliminacji.