Spis treści:
Różnorodne schorzenia tarczycy są plagą współczesnych czasów. Poczynając od nadczynności i niedoczynności, poprzez choroby o przebiegu autoagresywnym a na różnorodnych guzach i nowotworach tego narządu kończąc. Badanie USG tarczycy jest jednym z pierwszych, jakie są przeprowadzane w czasie diagnostyki tarczycy. Posiada ono wiele zalet i pozwala lekarzowi na zaplanowanie dalszego procesu leczenia. Kiedy jednak powinniśmy zgłosić się na badanie USG tarczycy?
Jak rozpoznać problemy z tarczycą?
Na badanie USG tarczycy może skierować zarówno lekarz rodzinny, jak i lekarz endokrynolog. Określenie problemów z tarczycą najczęściej rozpoczyna się na jeden z dwóch sposobów. Może się odbyć poprzez wyczucie guzków lub anomalii w budowie podczas badania palpacyjnego przeprowadzonego przez lekarza albo na drodze nieprawidłowości w badaniu krwi. Badanie krwi pod kątem problemów z tarczycą to przede wszystkim określenie poziomu TSH; jest on hormonem tarczycowym, którego nieprawidłowy poziom bardzo wyraźnie wskazuje na problemy trapiące ten gruczoł.
Najczęściej nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym lub nieprawidłowy poziom TSH są sygnałem alarmującym, który skłania do skierowania pacjenta na USG tarczycy. Dodatkowo niedoczynność tarczycy lub jej nadczynność mogą wywoływać szereg objawów, od gwałtownego wahania masy ciała, przez problemy skórne, kłopoty z wypróżnieniami a nawet wypadające włosy. Jeśli więc zaobserwowaliśmy u siebie takie objawy, to również należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Oprócz tego także zmiana w obwodzie szyi stanowi wyraźne wskazanie do wykonania badania USG tarczycy. Według statystyk to kobiety zdecydowanie częściej cierpią na problemy z tym gruczołem.
Przygotowanie do badania USG tarczycy
USG tarczycy jest jednym z badań, do którego nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się. Na badanie można przyjść niemal z marszu. Nie obowiązuje żadna wcześniejsza dieta ani inne rygory. Ponadto całe badanie jest niezwykle szybkie a jego dużą zaletą jest fakt, że wyniki dostępne są zaraz po jego zakończeniu.
Przebieg badania USG tarczycy
Badanie USG tarczycy przeprowadzane jest w pozycji leżącej, jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Rozpoczyna się od posmarowania szyi pacjenta żelem, który zwiększa przewodzenie fal ultradźwiękowych i tym samym zwiększa jego skuteczność. Następnie – po naniesionym na szyję żelu, lekarz przeprowadzający badanie wodzi głowicą USG. Na monitorze aparatu ultrasonografu widoczny jest obraz badanego organu. Po zakończonym badaniu zostaje do niego dołączony wydruk w postaci zdjęć i opis badania. O wyniku badania ultrasonograficznego pacjent jest informowany bezpośrednio po jego zakończeniu. Daje to komfort, gdyż nie ma potrzeby dłuższego oczekiwania na wyniki, jak w przypadku innych badań.
Co ukazuje badanie USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy, jako badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, pozwala zobrazować budowę i kształt badanego organu. Lekarz podczas badania widzi czy ściany tarczycy są właściwej grubości, czy jej wielkość jest prawidłowa oraz czy nie doszło do rozwoju tak zwanego wola tarczycowego lub wola miąższowego. Oprócz tego podczas badania USG widoczne są ewentualne zmiany w postaci guzów czy narośli na gruczole tarczycowym. Jest to sygnał bez wątpienia alarmujący, który może wymagać dalszej diagnostyki w celu ustalenia charakteru guzków.
Zdarza się również, że guzki na tarczycy muszą zostać usunięte operacyjne. USG tarczycy również po takim zabiegu stanowi doskonałą metodą badania postępów w leczeniu oraz czuwania nad brakiem nawrotów podobnych schorzeń. Dzięki temu, że badanie ultrasonograficzne jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne może być powtarzane dowolną ilość razy nawet w ciągu krótkiego okresu czasu. Dodatkowo USG tarczycy doskonale sprawdza się w przypadku przeprowadzania badań profilaktycznych, które zalecane są szczególnie kobietom.