Spis treści:
XXI wiek rozpoczął się rewolucją cyfrową. Dziś każdy już zna oraz użytkuje smartfony, laptopy i tablety. Internet jest dostępny w 195 krajach. Nawet jednak dynamiczny rozwój świata wirtualnego, nie wpłynął na konieczność dokonywania wydruków. Umowy, raporty, sprawozdania, dokumentacje – to tylko niektóre z elementów, które były, są i pewnie jeszcze na długo pozostaną niezbędnym elementem każdego biura. Aby je wydrukować, potrzebny jest papier ksero. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele jego rodzajów i od naszych potrzeb zależy, który powinniśmy w danym momencie nabyć.
Papier do drukarki – na co zwrócić uwagę?
Wielokrotnie nie przywiązujemy wagi do tego, jaki papier biurowy ląduje w naszej drukarce. Swoją uwagę skupiamy na cenie i zakupionej ilości. Warto jednak pamiętać, że papier do drukarki ma ogromny wpływ na ostateczną jakość wydruku. Istnieje szereg cech produktu, które pozwalają dopasować jakość papieru do naszych preferencji:
- Gramatura – informuje nas między innymi o wytrzymałości i nieprzezroczystości papieru. Im mniejsza gramatura, tym słabsza jakość wydruku i łatwiej papier prześwituje. Najczęściej spotykaną gramaturą jest 80 g/m2, ale w zależności od potrzeb można także nabyć produkty znajdujące się w przedziale od 70 do nawet 250 g/m2. Mniejsza gramatura nadaje się do wydruku wewnętrznego, z kolei do drukowania ofert czy korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o gramaturze minimum 90 g/m2. Najwyższy ciężar został zarezerwowany dla papieru do druku fotografii.
- Grubość – podobnym parametrem jest grubość, określająca odległość pomiędzy górą a spodem kartki. Najczęściej spotykaną wartością jest 110 mikronów. Zasadniczo im większa grubość, tym wyższa trwałość i odporność na uszkodzenia.
- Klasa papieru – wyróżniamy trzy klasy papieru oznaczone pierwszymi literami alfabetu. Litera A zarezerwowana została dla papieru najlepszej jakości. Papier do drukarki klasy B charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami. Przede wszystkim jego barwa nie jest już czysto biała. Papier klasy C oznacza klasę ekonomiczną.
- Format – decyduje o rozmiarze wydruku. Istnieje cała paleta różnych rozmiarów, a najpopularniejszym jest papier ksero A4.
- Gładkość – im papier do drukarki jest gładszy, tym większa szansa na odwzorowanie wszystkich detali i uzyskania zadowalającego efektu finalnego.
- Jasność – nie każdy papier ksero jest jednakowo biały. Czasami dla uwypuklenia tego faktu, używane są środki chemiczne, które z czasem tracą intensywność. Białość papieru określana jest specjalnym współczynnikiem, którego wartość może wynosić między 153 a 168.
- Drukarka – nie ma przeciwskazań, aby ten sam papier używać w drukarkach laserowych czy atramentowych. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nasz drukarka umożliwia użytkowanie papieru o określonych właściwościach (np. czy obsługuje format A3).
- Kolor – kolorowe wydruki sprawdzają się w wielu miejscach. Na rynku dostępny jest papier ksero w całej palecie barw: od żółtego i pomarańczowego, aż do błękitnego czy ciemnoczerwonego.
Papier do drukarek igłowych
Nieco innym typem papieru jest ten przeznaczony do drukarek igłowych. Został on wykonany z papieru samokopiującego, co umożliwia otrzymanie na każdej stronie dokładnie tego samego dokumentu. Jest on szczególnie często wykorzystywany w takich urządzeniach jak: kasy fiskalne, parkomaty, czasomierze, pralnie, bankomaty czy fotolaby. Jest dostępny w różnych rozmiarach, jak i z odmienną ilością warstw oraz składek.