Spis treści:
Sprężone powietrze to jeden z niezbędnych surowców w wielu gałęziach przemysłu. Większość państw Starego Kontynentu corocznie przeznacza od 8 do 10% energii elektrycznej do jego wytworzenia – od lat jest ono wykorzystywane w przedsiębiorstwach przemysłowych jako główne źródło zasilania licznych urządzeń.
Sprężone powietrze i jego codzienne zastosowanie
Choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, sprężone powietrze otacza nas w zasadzie każdego dnia. Jego zastosowanie widoczne jest np. w takich obszarach jak:
- motoryzacja – samochody, statki, lokomotywy (systemy hamulcowe oraz rozruchowe silników),
- pneumatyka – sprężone powietrze odpowiada za wykonywaną pracę w tej dziedzinie, czyli przekazywanie wytworzonej energii,
- specjalistyczne sprzęty (np. szlifierki czy wkrętarki, zasilane za pomocą sprężonej formy powietrza),
- wyposażenie niezbędne do uprawiania nurkowania – butle tlenowe dla nurków są napełniane powietrzem sprężonym,
- jednostki ratownicze – specjalistyczne butle tlenowe dla strażaków.
- w użytku codziennym (pompowanie opon samochodowych, basenów czy materaców).
Kompresory powietrza
Jeśli mowa o sprężonej formie powietrza, warto również wspomnieć o istotnym sprzęcie, bez którego wytwarzanie i magazynowanie gazu byłoby o wiele trudniejszym zadaniem.
Dostępne na rynku sprężarki powietrza oferują szereg możliwości – każda z nich charakteryzuje się innymi parametrami i możliwościami, wynikającymi z docelowego przeznaczenia maszyny. Kompresory powietrza, ze względu na ich zastosowanie i budowę, warto podzielić na grupy:
- wyporowe (tłokowe) – najstarszy rodzaj urządzenia, spotykany najczęściej w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, ze względu na największą moc oddziaływania.
- przepływowe – ze względu na dużą prędkość wytwarzania, ten rodzaj sprężarek powietrza wykorzystuje się w różnego rodzaju instalacjach, gdzie wysokie natężenie przepływu jest jednym z najistotniejszych elementów funkcjonowania systemu.
- olejowe i bezolejowe – tutaj zależność jest bardzo prosta, bowiem istnieją kompresory wykorzystujące smarowanie, bądź takie, które takiego wsparcia nie wymagają.
Spusty kondensatu typu CCD w pigułce
Sprężone powietrze jest po prostu odmianą powietrza, utrzymywaną pod stałym ciśnieniem, wyższym od standardowego ciśnienia w atmosferze. Warto jednak pamiętać, że praca sprężonego powietrza sprawia, że przekształca się ono w parę wodną – ta z kolei skrapla się, tworząc mieszaninę oleju i wody, zwaną kondensatem. Mieszanina ta może prowadzić do różnego rodzaju awarii systemów oraz odbiorników sprężonego powietrza. Aby ich uniknąć, potrzeba wydajnego systemu odprowadzania kondensatu.
Bezstratne spusty kondensatu wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu przemysłu. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by ich zastosowanie było możliwe w każdej strefie klimatycznej. Zarówno wersje CCD 10, jak i CCD 100 pozwalają na bezpieczną i całkowitą instalację w miejscach, gdzie może występować szkodliwy kondensat.
Spusty kondensatu BOGE – zalety systemu
Wśród nowoczesnych urządzeń pozwalających na pozbycie się kondensatu bez strat energetycznych, wskazuje się na nowoczesne urządzenia BOGE typu CCD. Jakie są ich zalety?
- aluminiowy korpus, odporny na działanie korozji,
- prosta, kompaktowa budowa o niewielkich rozmiarach,
- możliwość instalacji systemu w dowolnej strefie klimatycznej,
- sito skonstruowane ze stali szlachetnej, łatwe w utrzymaniu czystości.
Firma BOGE, od ponad wieku specjalizująca się w dziedzinie sprężonego powietrza, posiada w swojej ofercie szeroką gamę wyboru sprzętów, które mają zapobiegać działaniom kondensatu. Warto więc zainwestować w innowacyjne rozwiązanie, które zagwarantuje bezpieczeństwo przedsiębiorstwom przemysłowym.