Spis treści:
Laptopy to wielofunkcyjne i mobilne urządzenia, które od lat zastępują komputery stacjonarne. Nowoczesne modele, wyposażone w pojemne dyski SSD, wbudowane wysokiej jakości kamery i mikrofony, pozwalają na bezprzewodowy dostęp do szybkiego Internetu, a nawet – posiadają dotykowe, wielocalowe ekrany. Tak wielozadaniowe i wciąż rozwijające się pod względem technicznym urządzenie stało się jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do pracy wielu ludzi, a nie rzadziej również domowym centrum rozrywki, służącym do surfowania po Internecie, oglądania ulubionych seriali czy nawet grania w wymagające gry komputerowe. Nie bez powodu więc coraz częściej decydujemy się na zakup właśnie tego sprzętu, który w odróżnieniu od gabarytowo znacznie większego komputera stacjonarnego – jest mniejszy, wygodniejszy i łączy wszystkie potrzebne funkcje w jednej obudowie.
Wybór laptopa – co powinieneś wiedzieć przed zakupem
Laptopy, podobnie jak komputery stacjonarne, składają się z podstawowych elementów, takich jak: płyta główna, procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. Nie mając jednak elementarnej wiedzy na temat charakterystyki tych podzespołów, ciężko jest się odnaleźć wśród tych wszystkich parametrów, które mówią nam o szybkości taktowania procesora, pojemności pamięci czy wydajności pod obciążeniem. Warto więc przed zakupem takiego urządzenia poznać chociażby podstawowe terminy i parametry, które pozwolą na dopasowanie sprzętu do swoich potrzeb. W tym miejscu warto dodać, że dobrą praktyką jest też wykonanie speedtestu łącza internetowego aby upewnić się czy dostawca usług internetowych wywiązuje się z zawartej umowy.
Procesor
Procesor jest elementem niezbędnym do funkcjonowania każdego komputera i odpowiada za koordynowaniem wszystkich procesów dziejących się w naszym urządzeniu – to dlatego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość. Oferowane przez sprzedawców laptopy posiadają procesory dwóch firm: Intel oraz AMD. Opatrzone są one dwoma podstawowymi parametrami: taktowaniem zegara procesora wyrażonym w jednostce GHz oraz ilością posiadanych rdzeni.
Taktowanie zegara procesora jest po prostu szybkością działania tej jednostki. Czym więcej, tym lepiej. Parametr procesora wyrażony w postaci 1.8 GHz oznacza, że komputer będzie mógł wykonać do 1.8 miliarda poleceń na sekundę.
Rdzeń to fizyczny element procesora, w którym zachodzą wszystkie niezbędne obliczenia. Obecnie sprzedawane komputery wyposażone są w procesory o kilku zaawansowanych rdzeniach, umożliwiających działanie wielu aplikacji jednocześnie. W segmencie laptopów wyróżnić można najczęściej od 2 do 6 rdzeni, a na pracę przekłada się to podobnie jak w przypadku taktowania zegara – czym więcej, tym nasz komputer będzie działał szybciej i płynniej, ponieważ będzie mógł obsłużyć więcej aplikacji jednocześnie.
Najczęściej procesory montowane w laptopach posiadają zintegrowany układ graficzny. Pozwala on na obsługę multimediów, a w przypadku wydajniejszych jednostek, poradzi sobie z mniej wymagającymi grami. W przypadku wydajnych laptopów do grania konieczne jest jednak zastosowanie osobnej, dedykowanej karty graficznej GeForce lub Radeon, która cechuje się dużo lepszymi osiągami i pozwoli na pracę w bardziej zaawansowanych programach graficznych czy zabawę w nowszych grach komputerowych.
Pamięć RAM
Od pamięci RAM zależy szybkość przetwarzania danych na bieżąco podczas korzystania z naszego komputera. Dobór odpowiedniej pojemności oraz szybkości tego podzespołu opiera się na dwóch aspektach. Można przy tym wspomnieć o pewnej zasadzie – im więcej programów działa jednocześnie, tym większej ilości pamięci RAM jest potrzebne.
Pamięć RAM montowana jest na płycie głównej, a opatrzona jednostką GB (gigabajt). Jak zostało wyżej wspomniane, czym więcej GB RAM–u, tym nasz komputer będzie działał szybciej. Warto pamiętać też o technologii stosowanego podzespołu, a więc oznaczeniu DDR3 lub DDR4. Przy tym nie ma również większej zagwozdki – DDR4 jest zauważalnie wydajniejsze i szybsze, niż starsze pamięci DDR3.
Dysk twardy
Dysk twardy jest nośnikiem pamięci, który magazynuje wszystkie zebrane dane na naszym komputerze. Wyróżnić i zwrócić dużą uwagę należy na podział: HDD oraz SSD.
Dyski HDD to starsze nośniki danych, które charakteryzują się dużą pojemnością (np. 500 GB/1 TB), natomiast działają one znacznie wolniej, co przekłada się na dłuższy czas wczytywania systemu operacyjnego i ogólnej szybkości działania aplikacji.
Dyski SSD to najnowsze i najszybsze dyski, które pozwolą na bardzo szybkie działanie komputera, ale liczyć się trzeba z wyższą ceną i zauważalnie niższą ilością pamięci (np. 128 GB/256 GB).
Przy wyborze dysku twardego najlepiej wybrać jest co prawda mniej pojemny, ale znacznie szybszy dysk SSD. Przekłada się to niebywale na komfort pracy na laptopie, ponieważ pozwala on na uruchomienie komputera nawet w kilka sekund, co niemożliwe jest już przy starszym odpowiedniku. Małą pojemność dysku – w przypadku przymusu przechowywania dużych ilości danych – można zastąpić przenośnymi dyskami, które za niewielką cenę oferują przyzwoite ilości pamięci, a swoją kompaktową budową nie zajmą dużo miejsca i bez problemu można je zapakować wraz z laptopem do podręcznej torby.
Jaki laptop wybrać?
Posiadając elementarną wiedzę o komputerach przenośnych, każdy chcący nabyć taki sprzęt stawia sobie finalnie pytanie – który z setek proponowanych laptopów powinienem wybrać?
Spiesząc z odpowiedzią na to pytanie należy podkreślić rzecz najważniejszą, a mianowicie – do czego będziemy go potrzebować.
Jeżeli ma być to komputer, który służyć będzie nam do podstawowej pracy w edytorach tekstowych, przeglądania Internetu, portali społecznościowych oraz oglądania wideo w znanych serwisach takich jak YouTube, Vimeo czy Netflix – wystarczy jednostka, która posiadać będzie:
- procesor z niższego segmentu procesorów, który widnieje powyżej,
- pamięć RAM od 4 do 16GB,
- dysk HDD z rekomendacją dysku SSD dla szybszej i bardziej komfortowej pracy.
Natomiast, jeśli przeznaczeniem naszego przenośnego komputera jest bardziej zaawansowana praca czy granie w nowsze i bardziej wymagające gry komputerowe, zwrócić uwagę należy na to by, najlepiej posiadał on:
- procesor z wyższego segmentu, najlepiej marki Intel, opatrzony znakiem i7,
- dedykowaną kartę graficzną o pojemności od 2 do nawet 6gb pamięci podręcznej,
- jak najwyższą ilość pamięci RAM (od 16GB wzwyż),
- dysk SSD.
Doskonałym wyborem pod względem wydajności oraz jakości wykonania laptopa będzie marka DELL, która charakteryzuje się nowoczesnym designem oraz wysoką wydajnością. Chcąc nabyć niezawodny komputer przenośny, który pozwoli zarówno na szybkie surfowanie po Internecie, wykonywanie pracy w średnio zaawansowanych programach czy codziennej rozrywce, warto zainwestować większy ułamek zasobu naszych funduszy, by niepotrzebne awarie nie przeszkodziły nam w użytkowaniu naszego narzędzia.
Poszukując dobrze wykonanego laptopa, który dzięki swojej specyfikacji technicznej podoła nieco cięższym zadaniom, a swoim znakomicie wykonanym body posłuży bardzo długo, warto przyjrzeć się następującej propozycji:
Dell Latitude 5310
Jest to laptop łączący w sobie najbardziej pożądane elementy, który pod względem stosunku jakości do ceny będzie znakomitym wyborem dla osób poszukujących cichego, kompaktowego sprzętu, pozwalającego na niezawodne działanie podczas wszystkich codziennych zadań.
Dzięki montażowi szybkiego dysku SSD o pojemności 256 GB pomieścimy dużą ilość danych, a wbudowany czytnik wspomnianych kart microSD pozwoli na szybkie rozszerzenie pamięci o kolejną ilość potrzebnych GB. Wydajny 4–rdzeniowy procesor i7–10610U o taktowaniu aż 1.8 GHz w połączeniu z 16 GB pamięci RAM, umożliwia na wykonywanie bardziej zaawansowanych obliczeń. Matowa matryca FullHD o przekątnej 14 cali to doskonały wybór dla osób chcących posiadać średniej wielkości laptopa, który pozwoli zarówno na wygodne surfowanie po Internecie, oglądanie filmów jak i wielogodzinną pracę. Czynniki te sprawiają, że propozycja ta jest złotym środkiem dla kogoś, kto chciałby nabyć niezawodny sprzęt w przystępnej cenie, na którym bardzo szybko można wykonać podstawowe czynności, ale również zagrać w większość nowoczesnych gier komputerowych czy pracować w profesjonalnych programach graficznych.