Spis treści:
Chcesz zacząć się odchudzać, a może już jesteś w trakcie procesu utraty wagi? Pamiętaj, żeby robić to z głową i dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii oraz wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Inaczej mogą ucierpieć na tym także twoje zęby.
Rozsądek przy wyborze diety
Szczupła sylwetka to, cel do którego dąży wiele osób. Starając się zrzucić zbędne kilogramy, sięgają po różne sposoby, jedne mniej drugie bardziej skuteczne. Niestety w obiegu informacji nadal znajduje się wiele ryzykownych metod, które mimo że mogą sprawdzać się na krótką metę i sprawić że ciało będzie szczuplejsze, jednocześnie doprowadzają do osłabienia organizmu. Niskokaloryczna dieta lub eliminowanie grup produktów z jadłospisu mogą prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych, które budują ciało i umożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z elementów, na które może wpłynąć nieprawidłowa dieta, są zęby. Jeśli zabraknie w niej kluczowych witamin i minerałów, ich kondycja może znacząco się pogorszyć. Podobnie może stać się gdy w trakcie odchudzania, Twoja dieta będzie opierała się na produktach, które w dużych ilościach szkodzą zębom. Na co więc zwracać uwagę podczas układania dietetycznego jadłospisu i jak zadbać o zęby w trakcie odchudzania?
Zadbaj o podaż wapnia, magnezu i witaminy D
Wapń to podstawowy budulec nie tylko kości, ale także zębów. Odpowiada za strukturę szkliwa oraz jego wytrzymałość. Niedobory tego pierwiastka mogą być przyczyną kruchego i łamliwego uzębienia oraz większej podatności na próchnicę oraz paradontozę. Dlatego jeśli chcesz zadbać o swoje zęby i sprawić, by były zdrowe przez długi czas pamiętaj, by jeść produkty bogate w wapń. Gdzie znajdziesz go najwięcej? W produktach mlecznych tj. kefir, jogurt czy twaróg. Osoby rezygnujące z nabiału powinny zastąpić go produktami roślinnymi np. czarną fasolą, migdałami lub komosą ryżową. Na odpowiednie wchłanianie wapnia ma wpływ magnez i witamina D. Magnez oddziałuje na prawidłowy rozwój szkliwa i zmniejsza ryzyko występowania ubytków spowodowanych działaniem bakterii. W zdrowej diecie nie powinieneś mieć problem z jego dostarczeniem. Największe ilości magnezu znajdują się m.in w produktach pełnoziarnistych, orzechach czy pestkach. Witaminę D za to znajdziesz w produktach o większej zawartości tłuszczu tj. ryby, jajka i nabiał. Nawet jeśli nie wykluczasz tych produktów ze swojej diety, warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy D poprzez suplementację.
Fluor i witaminy A, C są twoimi sprzymierzeńcami
Fluor to kolejny minerał, który odgrywa kluczową rolę w strukturze zębów. Poza tym działa neutralizująco na kwasy wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej, dzięki czemu zapobiega rozwojowi próchnicy. Dobrym źródłem fluoru jest herbata, ryby i warzywa liściaste. Witaminy A i C wzmacniają dziąsła oraz zapobiegają odsłanianiu się szyjek zębowych. Dzięki nim nie musisz także martwić się krwawieniem z tych tkanek. Witaminę A znajdziesz w rybach, serze żółtym, marchwi i owocach tj. śliwki czy wiśnie, a witamina C to składnik wielu warzyw m.in. papryki, brokuł i kalafiora.
Pamiętaj o wizytach u dentysty
Profilaktyka stomatologiczna w trakcie odchudzania jest szczególnie ważna. Obejmuje nie tylko dbanie o prawidłową higienę zębów domu, ale także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. W przypadku diety wielu ludzi rezygnuje ze słodyczy, ale tęskniąc za słodkim smakiem, może spożywać bardzo dużą liczbę owoców, które – w nadmiarze – sprzyjają powstawaniu próchnicy. Kontrola stomatologiczna i zabiegi higienizacyjne mogą zapobiec rozwinięciu się stanów chorobowych.