Spis treści:
Osoby, które nie miały nigdy styczności z narkotykami, zwykle nie wiedzą, jak rozpoznać objawy uzależnienia u najbliższych. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, gdyż pewne zmiany w zachowaniu, wyglądzie czy relacjach mogą budzić nasze wątpliwości. Jeżeli odpowiednio wcześnie problem zostanie rozpoznany, leczenie uzależnień od narkotyków będzie łatwiejsze.
Co powinno zwiększyć czujność?
Niektóre objawy uzależnienia są wspólne dla praktycznie wszystkich rodzajów narkotyków. Należą do nich reakcje oczu osoby zażywającej narkotyki – rozszerzone lub zwężone źrenice, brak reakcji na światło. Pewne obawy budzić mogą również zmiany w zachowaniu, rozluźnienie relacji z bliskimi oraz zmiana grona znajomych, problemy w szkole czy pracy. Objawy uzależnienia od marihuany, amfetaminy, opiatów czy kokainy mogą być różne na różnych etapach uzależnienia.
Każda z grup narkotyków daje zestaw nieco odmiennych objawów uzależnienia. Obok wspomnianych objawów psychicznych, a także fizycznych (na przykład utraty wagi) można również rozpoznać inne oznaki – pozostawione akcesoria mogące służyć do zażywania czy przechowywania narkotyków, wydawanie dużych sum i brak pieniędzy, nagłe wyjścia z domu czy krótkie, tajemnicze telefony. Zmiany w codziennym zachowaniu – apatia, senność czy z drugiej strony – nagłe wybuchy agresji, nadaktywność czy euforia mogą również być symptomem uzależnienia.
Bliskie relacje nie ułatwiają zadania
Wbrew pozorom pozostawanie w bliskich relacjach z osobą uzależnioną może utrudnić wykrycie uzależnienia. Po pierwsze osoba ta widziana jest na co dzień, więc stopniowe zmiany stają się mało widoczne. Zwykle też działa swoista reakcja obronna – każde zachowanie budzące nasze podejrzenie, nasz bliski stara się usprawiedliwiać. Kiedy problem zostanie rozpoznany, leczenie uzależnień od narkotyków może być konieczne również dla osób bliskich – jako osób współuzależnionych. W rozpoznaniu objawów uzależnienia często pomagają osoby z pozoru postronne, które mogą zauważyć istotne zmiany zachowań.
Oczywiste objawy uzależnienia mogą być, zwłaszcza początkowo, sprytnie ukrywane. Często jedynym pewnym sposobem na potwierdzenie, że osoba jest uzależniona, będzie wykonanie testu na obecność narkotyków. Testy takie dostępne są w aptekach, możliwe jest również wykonanie testu badającego obecność pięciu różnych używek. Testy wymagają pobrania próbki moczu – jeżeli osoba wzbrania się przed wykonaniem testu, już to może świadczyć o problemie z narkotykami.