Spis treści:
Szycie ręczne to wbrew pozorom bardzo prosta i przyjemna czynność. Stanowi ona ciekawe hobby, które przy okazji relaksuje i uspokaja. Znając kilka podstawowych technik szycia, można przywrócić do życia wiele spisanych na straty tekstyliów lub stworzyć nowe, oryginalne ubrania i dodatki do mieszkania. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z szyciem.
Podstawowe narzędzia i rodzaje materiałów krawieckich
Aby zacząć zabawę z szyciem, przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniego zestawu igieł. Na początek warto wyposażyć swój zestaw w:
- igły z ostrym grotem (tzw. sharp) do ściegów podstawowych,
- igły półdługie (tzw. betweens) do pikowania oraz szybkich i regularnych ściegów,
- igły hafciarskie (tzw. embroidery) pozwalające na użycie nici o zróżnicowanej grubości.
W celu uniknięcia ciągłego gubienia igieł przydatne może okazać się pudełeczko do ich przechowywania oraz poduszeczka, którą możemy wykorzystać w trakcie pracy. Do tego niezbędny jest oczywiście zestaw nici oraz akcesoria typu naparstek czy miarka krawiecka. Istotne są również nożyczki. Najlepiej sprawdzają się nożyce krawieckie oraz tzw. pinking shears, czyli profilowany model ze specjalnymi ząbkami, który nie szarpie materiału. Do cięcia tkanin przydatne będą również nożyczki hafciarskie. Jeżeli chodzi o mniej oczywiste elementy, warto wyposażyć się w pinezki krawieckie (zapobiegają przesuwaniu się materiału podczas szycia), rozpuszczalne w wodzie pisaki (do rysowania wzorów podczas haftowania), przyrząd do prucia oraz wosk lub parafinę do nacierania nici (nadają im gładką powłokę i zapobiegają plątaniu).
Ostatnim niezbędnym elementem są oczywiście materiały do szycia. Najlepiej zaopatrzyć się w nie kupując konkretne materiały na metry. W pasmanteriach stacjonarnych i sklepach internetowych znajdziemy bardzo różne rodzaje materiałów krawieckich. W zależności od potrzeb mogą być to materiały naturalne (np. bawełna czy jedwab) albo syntetyczne (np. włókna nylonowe czy poliakrylowe). Jeżeli nie mamy pewności, które z nich sprawdzą się najlepiej w danym przypadku, nie wahajmy się prosić o radę pracownika punktu.
Jak poradzić sobie z nawlekaniem nitki i jak odpowiednio zakończyć szycie?
Aby sprawnie nawlec nitkę, należy pamiętać, aby uciąć ją „na ostro”. Dzięki temu nitka się nie postrzępi i łatwiej będzie przewlec ją przez oczko. Jeżeli chcemy wykonać pojedyncze gwintowanie, nitkę po prostu przeciągamy i na dłuższym końcu robimy supełek. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, by krótszy koniec nie był za blisko oczka, gdyż w takim wypadku nitka może nam się łatwo wysunąć. Innym sposobem jest przeciągnięcie nici w taki sposób, by oba końce były tej samej długości. Następnie końce związujemy, dzięki czemu możemy szyć podwójną nitką. Cały proces możemy znacznie uprościć poprzez wyposażenie się w specjalny nawlekacz do nici.
Kolejną ważną czynnością jest zakończenie szycia supłem. Są na to różne sposoby. Podstawowa metoda polega na tym, iż w jedną dłoń chwytamy igłę, a w druga nić i robimy niedużą pętelkę wokół igły. Potem delikatnie przesuwamy pętlę w kierunku końca szycia i zaciskamy przy samym materiale. Dla pewności można powtórzyć tę czynność dwa lub trzy razy. Drugi prosty sposób polega na przewleczeniu igły z nitką pod ostatnim ściegiem. W ten sposób utworzymy pętlę, którą również dla pewności można zacisnąć kilka razy.
Podstawowe rodzaje ściegów
Istnieje bardzo dużo rodzajów ściegów – od prostych służących jedynie do łączenia materiałów (ścieg przed igłą, ścieg za igłą), po bardziej zaawansowane (np. ścieg ukryty) i dekoracyjne.
Fastrygowanie, czyli ścieg przed igłą służy do chwilowego łączenia tkanin przed właściwym szyciem. Tworzymy go, przewlekając nitkę z igłą raz z jednej raz z drugiej strony materiału. Należy przy tym pamiętać, żeby odstępy między nakłuciami igły były równe i identyczne z obu stron. Z kolei ścieg za igłą służy do łączenia dwóch kawałków tkanin w sposób trwały i mocny, a prawidłowo wykonany przypomina ścieg maszynowy. Aby go wykonać, zaczynamy podobnie jak w przypadku fastrygi, ale po wykonaniu po jednym ściegu z każdej strony materiału „zawracamy”, tak że kolejny ścieg zaczyna się w połowie poprzedniego. Szyjąc w ten sposób, należy zacząć od lewej strony materiału, gdyż w ten sposób na właściwej stronie powstanie estetyczna ciągła linia.
Jak widać, ręczne szycie nie jest skomplikowane i nie wymaga drogich oraz trudnych w użytkowaniu akcesoriów. Jeżeli opanujemy podstawowe umiejętności, możemy przejść do eksperymentowania z różnymi ciekawymi ściegami. W ten sposób nie tylko mamy szansę na stworzenie wyjątkowych dekoracji czy ubrań, ale również na pobudzenie swojej wyobraźni i spędzenie wolnego czasu w bardzo kreatywny sposób.