Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Zdrowie

Proteza tymczasowa uda lub podudzia – właściwości i zastosowanie

Protetyka ortopedyczna nazywana także indywidualnym zaopatrzeniem ortopedycznym jest bardzo intensywnie rozwijającą się dziedziną. Dobór odpowiedniej protezy kończyn dolnych wymaga jednak indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim stopnień mobilności pacjenta, jego stan psychofizyczny, poziom amputacji czy stan kikuta. Protezy kończyn dolnych to elementy, które skutecznie zastępują uszkodzone lub utracone części ciała oraz zaburzone funkcje poszczególnych narządów. Tymczasowe protezy kończyn dolnych to pierwsze protezy, które są stosowane po amputacji. Usprawniają one naukę chodzenia oraz motywują niepełnosprawnego do pracy. Dodatkowo są także doskonałą metodą hartowania i formowania kikuta.

Budowa tymczasowej protezy kończyn dolnych

Proteza tymczasowa zbudowana jest zazwyczaj z kilku podstawowych elementów, takich jak:

  • lej protezowy,
  • mechanizm kolanowy – przegub kolanowy (w przypadku, kiedy potrzebna jest proteza uda) z możliwością ręcznego zgięcia,
  • stopa protezowa,
  • pas mocujący protezę nad kolanem (w przypadku protezy podudzia) lub na biodrach (proteza uda).

Proteza podudzia, proteza uda – właściwości

Specjalna konstrukcja każdej protezy nóg pozwala na szybką reakcję na zmiany zachodzące w obwodzie kikuta i regularną wymianę leja, w miarę jego formowania się. Niektóre dostępne na rynku tymczasowe protezy nóg posiadają wbudowane adaptery przesuwne, które pozwalają na regulowanie położenia przegubu protetycznego. Regulacja może odbywać się w prawą i lewą stronę lub ku przodowi i tyłowi. Dzięki tego typu właściwościom znacznie łatwiejsza staje się ocena wymiarów ostatecznej protezy kończyn dolnych. Warto podkreślić, że zastosowanie u niepełnosprawnego protezy podudzia pozwala na przeniesienie na nią siły i funkcji kikuta. Skutkuje to stabilnym podparciem całego ciała.

Proteza podudzia, proteza uda – zastosowanie

Tymczasowe protezy nóg stosowane są w pierwszych sześciu miesiącach od operacji. W tym czasie dochodzi bowiem do stopniowej zmiany obwodu kikuta, zmniejszenia obrzęków oraz ustąpienia opuchlizny pooperacyjnej. Warto podkreślić, że jest to naturalny proces, który występuje u każdego pacjenta. Tymczasowe protezy kończyn dolnych, ze względu na możliwości ich regulacji oraz dopasowania do indywidualnych potrzeb pacjenta, stosowane są zatem na początkowym etapie po wykonaniu amputacji.

Nowoczesne protezy nóg

W protetyce ważne jest, aby protezy nóg poza pełną funkcjonalnością, cechowały się także wysoką estetyką wykonania. Warto podkreślić, że nowoczesne protezy kończyn dolnych przywracają pełną mobilność i zapewniają swobodę ruchów w każdym zakresie. Nowoczesne protezy nóg gwarantują też bezpieczeństwo i komfort podczas stawiania każdego kroku.

Najnowsze systemy protez kończyn dolnych bazują zwykle na najlepszych materiałach, takich jak włókno węglowe i poliuretany. Najnowocześniejsze protezy nóg posiadają ponadto wbudowane mikroprocesory, które potęgują wrażliwości na strukturę czy poziom nachylenia podłoża. Bardzo często mają także możliwość uruchomienia jednego z trzech dostępnych programów: do standardowego chodzenia, do biegania lub do jazdy na rowerze.

Podsumowując, tymczasowa proteza uda i proteza podudzia to idealne rozwiązanie dla osób będących bezpośrednio po amputacji. Wspomagają bowiem naukę chodzenia i zapewniają stabilne podparcie podczas wykonywania codziennych czynności, poprawiając tym samym ogólne samopoczucie niepełnosprawnego i przywracając mu przynajmniej częściową sprawności. Niestety standardowe protezy nóg często nie zapewniają odpowiedniego komfortu. Na szczęście na rynku dostępne są bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak lekkie i wygodne nowoczesne protezy nóg.

Powiązane wpisy

5 faktów o cukrzycy, które warto znać

admin

Piękny uśmiech na co dzień, czyli zdradzamy sekrety stomatologii estetycznej

admin

Wyroby z dziczyzny pod lupą

admin