Spis treści:
Problemy ze słuchem czy szumy uszne koniecznie wymagają diagnostyki lekarskiej. Nie da się jednak nazwać schorzenia ani go wyleczyć bez specjalistycznych badań. Najbardziej podstawowym badaniem, które można wykonać w diagnostyce uszu, jest audiometria. Nie trzeba długo czekać na jej wykonanie – brak kolejek sprawia, że takie badanie można wykonać nawet od ręki. Jakie są rodzaje audiometrii? Jakie choroby wykrywa to badanie diagnostyczne?
Czym jest audiometria?
Badanie audiometryczne to tak naprawdę określenie na kilka różnych badań. Pozwalają one na zdiagnozowanie niedosłuchu u pacjenta, ale oprócz spojrzenia na objawy danego schorzenia, audiometria w porównaniu z innymi badaniami jest w stanie podać także możliwe przyczyny wystąpienia zaburzeń. Audiometria jest badaniem nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym, a jego wykonanie zazwyczaj jest zupełnie darmowe z bardzo krótkim czasem oczekiwania.
Rodzaje badań audiometrycznych
W zależności od zastosowań diagnostycznych, można wyróżnić kilka badań audiometrycznych.
Pierwszym z nich jest audiometria tonalna, która polega na subiektywnym badaniu niedosłuchu u pacjenta w przedziale częstotliwości od 250 Hz do 8 000 Hz. Ten przedział to częstotliwości dźwięków występujących w ludzkiej mowie. Badanie odbywa się w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym, a pacjent słyszy różne dźwięki w założonych słuchawkach. Pacjent ma nacisnąć przycisk, w momencie kiedy usłyszał coś w słuchawkach. Badanie generuje wykres słyszalności w danych przedziałach częstotliwości, a diagram ten nazywa się audiogramem.
Kolejny rodzaj badania audiometrycznego jest audiometria impedancyjna, inaczej tympanometria. Ten rodzaj audiometrii to badanie obiektywne, ale podobnie jak audiometria tonalna – jest badaniem nieinwazyjnym. Pacjent nie musi już reagować na słyszane dźwięki. Badanie polega na umieszczeniu sondy z mikrofonem w uchu pacjenta. Urządzenie emituje różne dźwięki i jednocześnie bada odbicie fal dźwiękowych od błony bębenkowej. Dodatkowo monitoruje zmiany ciśnienia wewnątrz ucha. Taki rodzaj badania jest wykorzystywany w diagnostyce niedrożności kanału słuchowego czy uszkodzeń błony bębenkowej albo obecności płynu w uchu środkowym. Pomaga wykryć także niedrożność trąbek słuchowych. Badanie sprawdza również naturalną reakcję obronną ucha, która objawia się usztywnieniem mięśni oraz kosteczek słuchowych. Odruch ten jest nazywany odruchem strzemiączkowym i istnieje w celu ochrony ucha środkowego, które może zostać uszkodzone w przypadku zbyt głośnych dźwięków. Jeśli wspomniany odruch strzemiączkowy nie występuje, jest to sygnał, że pacjent może cierpieć na otosklerozę.
Przebieg audiometrii
Samo badanie audiometryczne trwa najwyżej kilkanaście minut. Pacjent przez cały czas przebywa w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu. Diagnosta emituje po kolei do każdego ucha dźwięki o różnym natężeniu oraz częstotliwości. W trakcie badania diagnosta robi też pauzy, co pozwala wykryć w którym momencie pacjent mimo braku dźwięków w słuchawkach, naciska przycisk. Taka sytuacja jednoznacznie jest w stanie zdiagnozować obecność szumów usznych. Dzięki temu, że badanie audiometryczne jest w pełni bezpieczne dla pacjenta, można powtarzać je nawet kilkukrotnie w celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników i wykluczenia pomyłki w ustaleniu przyczyn oraz nazwy schorzenia, na które cierpi pacjent. Audiometria nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu, a po zakończeniu badania pacjent może wrócić do aktywności.
Audiometria to podstawowe badanie, które pozwoli nam zdiagnozować problemy ze słuchem. Może okazać się, że schorzenie będzie na tyle poważne, że jedynym rozwiązaniem na przywrócenie słyszalności pełnego zakresu dźwięków będzie noszenie aparatów słuchowych. Warto poddać się temu badaniu, kiedy nasz słuch wyraźnie się pogarsza. Jeśli w ostatnim czasie coraz częściej pogłaśniamy telewizor, bo mamy problem ze zrozumieniem przekazu, albo coraz częściej prosimy o powtórzenie ostatniej kwestii wypowiadanej przez naszego rozmówcę, być może warto zdiagnozować problem dzięki badaniu audiometrycznemu.