Spis treści:
Istnieją organizacje, które doświadczają wielu niepowodzeń w procesie realizacji własnych projektów. Przedsiębiorstwa borykają się z problemami, tj. przeciągające się spotkania członków zespołu czy liczne konflikty zachodzące pomiędzy uczestnikami projektu wynikające z niejasnego podziału obowiązków. Chaos wywołany tego typu utrudnieniami nie przekłada się pozytywnie na realizację zaplanowanych działań. Wiele z tych problemów można rozwiązać dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów do zarządzania projektami.
Jak zarządzać projektem?
System do zarządzania projektami można określić jako technikę właściwego nadzorowania zespołu i całego przedsięwzięcia na każdym etapie jego realizacji. Tego rodzaju wsparcie dla firm umożliwia wprowadzanie zmian niezależnie od fazy zadania. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nowoczesne systemy udostępniają wiele funkcji usprawniających pracę całego zespołu w wielu aspektach. Z biegiem czasu możemy uzupełniać bazę danych o nowe dokumenty, tj. zamówienia, oferty czy umowy z kontrahentami, do których wgląd będą mieli odpowiedni podwykonawcy. Narzędzia projektowe pozwalają gromadzić i uporządkować wszystkie istotne informacje w jednym miejscu. Pozwalają także na przygotowanie czytelnego harmonogramu, dzięki któremu mamy czytelny zapis dotyczący tego, kiedy i jakie czynności należy wykonać. Skoordynowany plan działania pozwala również pracownikom oszacować czas realizacji projektu i rozpoznawać możliwie jak najszybciej ryzyka zakłócające przebieg prac.
5 zalet zastosowania systemu zarządzania projektami
Niektóre jednostki nie korzystają z systemu zarządzania projektami. Przyczyną niechęci wdrożenia ich do swoich przedsiębiorstw nie jest zwykle brak wiedzy na jego temat, lecz pogląd, że zajmuje on realizatorom projektów zbyt dużo cennego czasu, który muszą wówczas przeznaczyć na sporządzenie odpowiednich harmonogramów i zestawień. Trudno jednak byłoby znaleźć taki zespół, który po wprowadzeniu pracy z wykorzystaniem nowoczesnego systemu do zarządzania projektami, zrezygnowałby z tego usprawnienia. Pracownicy są zadowoleni z efektów i chętnie korzystają z takiego rozwiązania. Niezależnie od specjalizacji projektów, wprowadzony system zarządzania nimi daje liczne korzyści. Oto kilka z nich:
- Stały nadzór nad realizacją projektu
Dzięki kontroli czasu, budżetu oraz dostępnych materiałów, nie ma żadnych nieporozumień i niepożądanych sporów między współpracownikami, które mogłyby wynikać z niespodziewanych komplikacji. Ponadto wszyscy członkowie zespołu mają wgląd w aktualny i przedstawiony w sposób czytelny stan projektu.
- Elastyczność
Strategie zarządzania poszczególnymi zadaniami w projekcie są na tyle elastyczne, że z powodzeniem będą jeszcze służyć w innych projektach. Zaoszczędzony w ten sposób czas może być wykorzystany na koordynowanie nawet kilku projektów jednocześnie.
- Mniejsze ryzyko niepowodzeń
Przygotowany plan działania daje zwiększoną ocenę ryzyka. Wówczas firma wprowadza czynności mające na celu eliminację zagrożeń, a co za tym idzie, liczba projektów przekraczających budżet jest znacznie mniejsza.
- Zwiększona produktywność pracowników
Sukcesy wynikające z pozytywnych efektów działań kontrolowanych przez system zarządzania projektami mobilizują pracowników. Rośnie ich chęć do współpracy, dzięki czemu w firmie panuje lepsza atmosfera i nie dochodzi do niepotrzebnych konfliktów.
- Przewaga nad konkurencją
Osiągnięte jakościowo wzorcowe usługi i produkty dają nam przewagę nad konkurencją, ponieważ zadowolony klient będzie chciał w przyszłości kontynuować z nami współpracę lub poleci nas swoim partnerom biznesowym.
Podsumowanie
Wymienione powyżej korzyści podejścia projektowego pokazują, że skuteczne narzędzie do zarządzania projektami jest kluczem do sukcesu. Przykładem może być system FlexiProject, czyli innowacyjny program, który wspiera firmy w procesie nadzorowania projektami. Zadaniem tego kompleksowego oprogramowania jest m.in. definiowanie i planowanie działań, monitorowanie i kontrola statusów i budżetu projektów oraz gromadzenie dokumentów projektu. Zastosowanie takiego nowoczesnego narzędzia zwiększy szansę osiągnięcia sukcesu i przyspieszy pracę na poszczególnych etapach realizacji projektu.