Spis treści:
Kupiłaś wymarzoną parę butów, ale okazuje się, że są za małe lub za duże? Przedstawiamy 5 najczęstszych problemów z nowymi butami, a także niezawodne sposoby na ich rozwiązanie!
Zły rozmiar
Jednym z najczęściej występujących problemów z butami jest niedopasowanie rozmiaru. Zdarza się to niezależnie od tego, czy kupujesz je w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet. W sklepie często towarzyszy pośpiech, przez co źle przymierzasz but albo nie na taką skarpetkę, albo wtedy, gdy masz spuchnięte nogi. Z kolei robiąc zakupy online, wiele osób patrzy tylko na numer, który nosi, bagatelizując długość wkładki, a także informacje podane przez producenta. Często producenci informują, że dana rozmiarówka jest zawyżona lub zaniżona, a także zalecają zakup większego bądź mniejszego numeru. Warto dokładnie zmierzyć stopę. Potrzebujesz do tego zwykłej, białej kartki, ołówka oraz miarki. Postaw stopę na kartce, odrysuj ją ołówkiem, a następnie zmierz długość. Porównaj ją z długością wkładki obuwia, które chcesz kupić. Pamiętaj, że przy zakupie jesienno-zimowych butów warto dodać co najmniej 0,5 centymetra na grubszą skarpetę.
Za duże buty
Wybranie nieodpowiedniego rozmiaru może sprawić, że buty będą za duże. Najlepszym rozwiązaniem jest ich zwrot. Jeśli nie masz takiej możliwości, kup wkładkę do butów.
Za małe buty
Buty mogą okazać się również za małe. Tak samo, jak w przypadku za dużej pary obuwia, tak i tutaj najlepiej jest zwrócić towar. Możesz również spróbować domowych sposobów na rozciągnięcie obuwia np. posmarować je kremem, rozciągnąć but za pomocą wilgotnych skarpetek albo wykorzystać spray do rozciągania butów
Obcieranie pięt lub kostek
Buty obcierające pięty czy kostki to powszechny problem, z którym zapewne spotkał się każdy. Przyczyn może być wiele m.in. nieodpowiedni rozmiar buta, słabej jakości materiał czy zbyt twardy materiał. Za małe lub za duże buty sprawią, że newralgiczne punkty stopy będą narażone na otarcia. Z kolei para obuwia, wykonana z kiepskiej jakości materiału, nie przepuszcza powietrza ani nie dopasowuje się do kształtu stopy, powodując obtarcia. Na całe szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec obcieraniu. Doskonale sprawdzą się wkładki z żelem do obuwia, które:
- chronią piętę – można je traktować jako poduszki ochronne na pięty. Wkładki nakleja się dokładnie w tym miejscu, w którym dochodzi do obtarcia,
- chronią śródstopie przed przeciążeniem, a jednocześnie zapobiegają ścieśnianiu palców – idealnie sprawdzą się do butów otwartych,
- podpierają łuk stopki – wkładki z żelem zaleca się stosować do butów na obcasie, ponieważ dzięki nim stopa się nie przesuwa. W efekcie minimalizują ryzyko otarć palców.
Skrzypiące buty
Zdarza się, że buty wydają uciążliwe dźwięki. Co ciekawe, skrzypiące buty to problem nie tylko wśród niedrogich produktów, ale również znanych i cenionych marek. Przyczyną może być nadmiar wilgoci, rozwarstwiające się części. Choć najczęściej jest to kwestia niewyrobionego buta. Po prostu buty nie dostosowały się jeszcze do kształtu stopy. W takiej sytuacji wystarczy je częściej nosić.
Więcej informacji i praktycznych porad znajdziesz na https://www.filippo.pl/pl/blog/za-male-buty-jak-je-rozciagnac-9-praktycznych-sposobow-1653046731