Spis treści:
Czym jest właściwie ‘’blog”?
Dla każdego jest czymś innym, kojarzy się głównie z pewnego rodzaju powszechną formą pamiętnika, w praktyce wygląda to jednak różnie. Autorzy blogów wybierają temat w zależności od upodobań i intencji. Jedni w celu zachęty do zapoznania się z ich poglądami, drudzy w celach zarobkowych, trzeci chcą rozwijać swoją pasję, a jeszcze inni chcą się po prostu wyżalić. Dla wielu autorów blog daje możliwość wewnętrznego rozwoju, np. matka która ciągle siedzi w domu z dziećmi, czuje się jakby stała w miejscu, a pisząc bloga, wie że te słowa do kogoś trafiają, przy czym ona poszerza swoją zdolność pisania. Dla osób samotnych i zagubionych w społeczeństwie, prowadzenie własnego bloga, a także udzielanie się na cudzym, pozwala otworzyć się na ludzi i uzyskać nowe znajomości, a także nauczyć się umiejętnego nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
Czego na blogach szukają czytelnicy?
Ludzie przeglądają Internet głównie gdy szukają informacji na jakiś temat lub chcą po prostu zaczerpnąć ciekawostek z różnych dziedzin, wpisując hasło w przeglądarkę, nierzadko trafiają właśnie na blog. Niekiedy wchodząc w niego raz, zaczynają wracać tam codziennie.
Jaki powinien być blog żeby zachęcić czytelnika?
Pierwsze wrażenie na osobie odwiedzającej naszego bloga robi estetyka, jego wygląd powinien być adekwatny do tematu, np. blog o zjawiskach paranormalnych, powinien emanować mroczną aurą, muszą na nim górować ciemne barwy i różne straszne ilustracje. Z kolei blog z bajkami dla dzieci, powinien zachęcać przyjazną i delikatną atmosferą, którą można osiągnąć poprzez nadanie mu jasnych, ciepłych kolorów i obrazków o tematyce bajkowej. Wygląd bloga musi sprawiać by czytelnik czuł się na nim „swojo”, żeby wchodząc mógł się domyślić na jaki temat jest pisany, zanim jeszcze zapozna się z tekstem. Treść bloga powinna być pisana w ciekawy i płynny sposób, tak aby zachęcić do zapoznania się z dalszą jej treścią, można też wstawiać (w zależności od tematu) różne teksty źródłowe, wykresy, banery lub nawet drobne gry takie jak puzzle. Umiejętne przedstawienie swojej osoby, również ma znaczenie, aby czytelnik miał świadomość o ułamku osobowości człowieka prowadzącego bloga, dobrze by wymieniali się zdaniami, chwalili i pokazywali błędy. Należy budować pewną więź z odbiorcami, aby na blogu utworzyła się wspólnota osób o podobnych zainteresowaniach.
Jeśli czytelnik ma jakieś prośby wobec autora, aby np. podzielił się swoimi wrażeniami po powrocie z podróży, to dobrze by było gdyby to zrobił, dzięki temu otrzyma sympatię czytelników, a blog zyska na popularności. Jeśli chodzi o temat, to już kwestia indywidualna, każdy pisze i czyta to co lubi, więc to po prostu zależy od gustu. W Internecie można spotkać blogi na różne tematy, od muzyki po wampiry, jednak przeglądając fora internetowe, można wywnioskować, że zdecydowanie najchętniej czytanymi blogami są te o tematyce kulinarnej. Gospodynie domowe, którym brakuje pomysłów na obiad, często wymieniają się radami z rówieśniczkami. Kolejne najchętniej czytane tematy dotyczą mody i technologii, to właśnie na tych blogach, ludzie rozwijają swoją pasję z innymi ludźmi.
Kto może prowadzić bloga?
Do prowadzenia własnego bloga nie potrzeba mieć nie wiadomo jakich predyspozycji, mogą go prowadzić ludzie w każdym wieku, choć przeważnie robią to osoby młodsze, ale nie wiek się liczy. Przede wszystkim musimy lubić temat, który poruszamy, należy pisać z pasją, dawać z siebie wszystko, tak aby osoba, która to czyta widziała że piszemy o czymś co staje się elementem naszego życia, bo jeśli czegoś nie lubimy to nie mamy motywacji by brnąć w to dalej. Bloga trzeba prowadzić z zaangażowaniem, często uzupełniać wpisy, dbać o niego, nie należy decydować się na ten krok jeśli wiemy, że nie damy rady mu sprostać.