Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Biznes

Dlaczego warto zachować dobre relacje z poprzednią firmą?

Odejście z pracy może wynikać zarówno woli pracodawcy, jak i pracownika. To naturalne, że każdy z nas poszukuje swojego najbardziej satysfakcjonującego miejsca zatrudnienia w oparciu o swoje preferencje i kompetencje. Istnieje wiele powodów, dla których nie warto palić za sobą mostów, o których napiszemy w dzisiejszym artykule. Pokażemy również dokładnie, w jaki sposób pozostawić po sobie dobre wrażenie i jak zachowywać się podczas rozmowy oznajmującej o odejściu i kilka dni po niej. Zapraszamy!

Mogłoby się wydawać, że to w jaki sposób rozstaniemy się z poprzednim pracodawcą w żaden sposób nie rzutuje na naszą przyszłość. Prawda może być jednak zaskakująca. Okazuje się bowiem, że wielu właścicieli firm ma znajomych, a nawet członków rodziny, którzy działają w tej samej branży. Wystarczy, że taka osoba dostrzeże w CV nasze poprzednie miejsce pracy, a możemy być pewni, że zapyta Twojego byłego szefa o zdanie na Twój temat. Jeżeli rozstałeś się z nim w nieprzyjemnej atmosferze, to raczej nie powinieneś liczyć na telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę.

Nawet jeśli właściciele firm nie są w żaden sposób ze sobą powiązani na gruncie prywatnym to szczególnie w przypadku mniejszych miast, istnieje ogromna szansa, że zostaną (lub już są) kontrahentami. To dość niekorzystna sytuacja nie tylko dla samego pracownika, lecz dla ogólnych relacji pomiędzy tymi firmami. Ponadto na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać po prostu zapytany o przyczyny odejścia z poprzedniego stanowiska.

Do innych powodów, dla których warto zachować dobre relacje z poprzednią firmą jest fakt, że Twoi poprzedni współpracownicy również mogą zmienić pracę i trafić do tego samego miejsca (lub do kontrahentów Twojej firmy). Dodatkowo innym argumentem może być fakt, że życie pisze różne scenariusze i być może będziesz chciał (bądź musiał) wrócić do poprzedniej firmy.

Okres wypowiedzenia – wykonuj swoją pracę jak dotychczas a nawet lepiej

Niezależnie od tego, czy decyzję o Twoim odejściu z pracy podjąłeś samodzielnie, czy zrobił to za Ciebie pracodawca – najczęściej musisz przepracować jeszcze kilka lub kilkanaście dni w związku z okresem wypowiedzenia. Wielu pracowników traktuje ten okres jako urlop (często nawet dosłownie) i totalnie zaniedbuje swoje obowiązki. Prawda jest jednak taka, że Twój pracodawca jest prawdopodobnie dobrze przygotowany na taką sytuację. Mając lekceważący stosunek do pracy, tak naprawdę tracimy na tym tylko my. Co gorsza, wiele osób z osobistych powodów mści się na swoim pracodawcy w okresie wypowiedzenia np. poprzez celowe popełnianie błędów, czy obniżając morale zespołu.

Proponujemy rozwiązanie na przekór. W okresie wypowiedzenia postaw na dalszą, a nawet zwiększoną efektywność pracy. Po pierwsze pokazujesz w ten sposób swoją klasę, a po drugie Twój pracodawca widząc Twoje zaangażowanie, może przemyśleć swoją decyzję o zwolnieniu. Natomiast w przypadku, gdy to Ty zdecydowałeś się na odejście, szef być może zaproponuje Ci lepsze wynagrodzenie, a nawet awans.

Dobre gesty

Wspomnieliśmy już wcześniej, że warto odchodzić z klasą. Nie warto wylewać swoich żali ani wykrzykiwać zarzutów w stronę pracodawcy lub współpracowników. Stresująca atmosfera nie sprzyja przede wszystkim naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Pokażmy się z dobrej strony. Drobny gest w postaci uścisku dłoni z każdym współpracownikiem i szefem, a także kilka słów podziękowania za współpracę – świadczy o naszej wysokiej kulturze osobistej i dobrych manierach.

Powiązane wpisy

Klimatyzacja do biur – postaw na sprawdzone urządzenia TOSHIBA

admin

Konsekwencje samodzielnego niszczenia dokumentów 

admin

Hodowla norek w Polsce – podstawowe informacje

admin