Myourlife.pl – artykuły, informacje, wiadomości
Zdrowie

Co zrobić, kiedy Twoje dziecko nie dogaduje się z rówieśnikami? Z czego może to wynikać?

Relacje z rówieśnikami stanowią jedno z głównych źródeł stresu dla dzieci i młodzieży. Opinia grupy rówieśniczej ma ogromne znaczenie dla młodego człowieka. Jeśli odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko jest zagubione w swoim środowisku, jest odrzucane lub często popada w konflikty, zachęcamy Cię do zapoznania się artykułem.

Dlaczego jest to tak ważne?

Szkoła jest miejscem, gdzie Twoje dziecko spędza znaczną część dnia. Atmosfera w tym miejscu ma zasadniczy wpływ na ogólne psychiczne samopoczucie dziecka. Dlatego problemów w relacjach rówieśniczych nie należy lekceważyć. Dorośli ulegają złudzeniu, iż ich własne kłopoty życiowe są dużo poważniejsze, a dziecko przejmuje się bzdurami. Takie podejście skutkuje narastaniem emocjonalnych trudności u młodzieży i może prowadzić nawet do depresji u nastolatków. Poświęćmy więcej uwagi naszym dzieciom, zanim ich problemy urosną do takich rozmiarów, że trudno będzie je opanować.

Prześladowanie w szkole

Jedną z najbardziej przytłaczających sytuacji, z jakimi może mieć do czynienia dziecko, jest prześladowanie ze strony rówieśników, czyli tzw. bullying. Polski system szkolnictwa nie radzi sobie najlepiej z tym zjawiskiem. Ofiarom prześladowań potrzebne jest wsparcie terapeutyczne, które może zapewnić psycholog dziecięcy. Media społecznościowe potęgują wpływ bullyingu na ofiary, gdyż wrogie praktyki przenoszą się do Internetu. W ten sposób dziecko może czuć się zagrożone nawet w zaciszu swojego pokoju.

Najgorszą reakcją jest bagatelizowanie lub umniejszanie problemu. Ważne jest, by środowisko domowe było dla dziecka bezpieczną przystanią, gdzie może ono swobodnie opowiedzieć o swoich przeżyciach, nie ryzykując, że zostanie zawstydzone lub skrytykowane. Pamiętajmy, że osobą odpowiedzialną jest zawsze prześladowca, a nie ofiara.

Jak rodzic może pomóc?

Z jednej strony, nie należy zachęcać dziecka do zemsty ani użycia przemocy. Z drugiej jednak, nie uczmy go strategii nadstawiania drugiego policzka. Drogą środka pomiędzy agresją a uległością jest asertywność. Jako rodzice, starajmy się stanowić dla dziecka przykład asertywnej komunikacji. Może ono też skorzystać z treningu asertywności prowadzonego przez profesjonalistę, takiego jak psycholog dziecięcy.

Starajmy się budować poczucie własnej wartości u naszego dziecka, zauważając jego małe sukcesy. Ofiarami przemocy w szkole są często dzieci ciche, nieśmiałe, które nie potrafią stawiać granic, gdyż nie zostały tego nauczone w domu. Uczmy naszą pociechę odpowiadać stanowczo (ale nie agresywnie) i jasno wyrażać to, czego potrzebuje. Jeśli potrafimy, a dziecko jest chętne, odegrajmy sytuacje konfrontacji z problematycznym rówieśnikiem. W ten sposób będzie miało okazję praktykować asertywne komunikaty.

Profesjonalne wsparcie

Nierzadko rodzice czują, że nie są w stanie skutecznie pomóc swojemu dziecku. Jeśli masz podobne wrażenie, psycholog dziecięcy może bardzo pomóc. Całe przygotowanie zawodowe tego specjalisty koncentruje się na problemach wieku dziecięcego. W gabinecie psychologicznym dziecko może czuć się bezpiecznie, zostanie wysłuchane z empatią i nie będzie oceniane. Psycholog pomoże zrozumieć głębsze przyczyny problemów w relacjach rówieśniczych, a przede wszystkim wyposaży małego pacjenta w narzędzia do radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że zwrócenie się o pomoc nie jest porażką wychowawczą, a odpowiedzialnym zachowaniem w trosce o dobrostan Twojego dziecka.

Powiązane wpisy

Estetyczny aparat ortodontyczny

admin

Kinezjotaping – nietypowe zastosowania

admin

Zdrowie bez wychodzenia z domu: E-zwolnienie lekarskie jako nowość w systemie ochrony zdrowia

admin